Документарен филм од 1953 година каде се прикажани свадбарските обичаи во гевгелиското село Миравци.

Документарен филм од 1953 година каде се прикажани свадбарските обичаи во гевгелиското село Миравци, по сценарио и режија на Јово Камберски, во продукција на „Вардар филм“ не' потсетува на традициите од пред шестипол децении.

Сместено на богатата Кожуф планина, со китни дворови, со убави и стројни моми, со вредни ергени, со младешко оро на сред село животот ја нижи приказната за традициите во гевгелиско кои и денес во модерна форма ги негуваат жителите и наследниците од Миравци.
Се започнува со погледите на Митре и Стојна кога заедно сечеле афионови шишарки на полето со оваа тогаш актуелна земјоделска култура, а подоцна на сред село наместо со шамивче меѓу рака, се фатиле на оро за рака. Тоа го виделе постарите и биднале кандисувањата за свадба на младите.На моменти сцените од прикажаните обичаи ќе Ви заличат на Галичката свадба. И, со право, зошто тоа се традициите кои се негувале од колено на колено низ Македонија и важат за македонски свадбарски обичаи: дадениот збор на наводаџијката, подготвувањето на моминската руба (чеиз), замесувањето на погачата со гранче кое го држи во рака мало машко дете, сватовската свита која оди до куќата на момата, погледот на момата низ прстен за да го види својот сакан, даровите за новото семејство.

Времињата ги видоизмениле некои од обичаите. Граѓанските бракови завршуваат пред матично и заеднички ручек, или вечера. Но, за да се присетите зошто мајка ви замесила погача, или зошто невестата ве гледала низ прстен, погледнете го видеото за богатството од обичаите во нашиот крај, кои ако вие не ги знаете ќе дојде некоја роднина да ве потсети што би требало да направите за среќа, љубов и бериќет како генерациите пред нас, кои целиот брачен живот го делеле во љубов и заедништво.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгелиjа со ветер од 75 км на час

Денеска Гевгелија одолева на ветер со јачина од 21 метар во секунда што е

Повеќе

Со субвении на Владата до евтини авио линии за граѓаните

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска потпиша договор за

Повеќе

Вечер е Стара нова година, утре Василица

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер

Повеќе

11 години незаборав - Игор Ѓорески Хектор (1976-2008)

Со наклон кон паднатиот борец, Капетан Ѓорески - постхумно одликуван во воен

Повеќе

Продажба на градежни парцели за станбени објекти во Гевгелија

Општина Гевгелија објави на јавна продажба седум парцели наменети за изградба

Повеќе

Парламентот ги изгласа уставните амандмани

Со 81 гласови „за“  исполнет македонскиот дел од Преспанскиот договор

Повеќе

Игор Ѓорески Хектор - 11 години од трагичната смрт кај Блаце

Денес, 11 јануари 2019 година Македонија одбележува 11 години од трагичната

Повеќе

Патиштата во Гевгелија проодни

За 11 часа непречена работа низ улиците и локалните патишта во Гевгелија,

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 14 сантиметри снег

Веќе 12 часа, почнувајќи утринава од 8:10 часот, Гевгелија е под врнежи од снег

Повеќе

Првото новороденче во општина Гевгелија е женско

На Бадник, 6-ти јануари, во Општа Болница Гевгелија се роди првото новороденче,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.