Новата градинка во Прдејци чека дозвола од МОН

  • Сабота, Авг 25 2018

 

 

Новата градинка во Прдејци е всушност преуредување и доградба на просториите од постојното училиште во селото каде како сопственик се јавува Министерството за образование и наука на РМ. Градена е со усна согласност, без дозвола за градба, што значи започнале со работа во минатиот состав на локалната власт како дивоградба. Со доаѓањето на новата локална власт дадена е согласност за градба, аплицирано е за дозвола за користење на објектот на старото училиште како детска градинка, но три пати МОН одговара негативно, 2 пати на поранешниот, а еден пат е одбиено барањето и на сегашниот градоначалник.
Проблем е што немањето дозвола за градба и дозвола за користење на просториите кои се во надлежност на МОН претставува правна пречка за трансформација на сопственоста од МОН кај Министерството за труд и социјала, под чија дејност и надлежност припаѓа новата градинка, откога ќе започне со работа.

Ова го образложи градоначалникот на општина Гевгелија, Сашо Поцков на прашање од советникот Тихомир Ручкоманов кој се интересираше: „Кога ќе започне со работа новата градинка во Прдејци“

Одговорот на градоначалникот следува во видеото од дискусијата на советникот Ручкоманов по Информацијата за состојбите во детските градинки што беше на дневен ред на 16-та седница на Советот на општина Гевгелија и започнува во терминот од 8:43 минути.

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгелиjа со ветер од 75 км на час

Денеска Гевгелија одолева на ветер со јачина од 21 метар во секунда што е

Повеќе

Со субвении на Владата до евтини авио линии за граѓаните

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска потпиша договор за

Повеќе

Вечер е Стара нова година, утре Василица

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер

Повеќе

11 години незаборав - Игор Ѓорески Хектор (1976-2008)

Со наклон кон паднатиот борец, Капетан Ѓорески - постхумно одликуван во воен

Повеќе

Продажба на градежни парцели за станбени објекти во Гевгелија

Општина Гевгелија објави на јавна продажба седум парцели наменети за изградба

Повеќе

Парламентот ги изгласа уставните амандмани

Со 81 гласови „за“  исполнет македонскиот дел од Преспанскиот договор

Повеќе

Игор Ѓорески Хектор - 11 години од трагичната смрт кај Блаце

Денес, 11 јануари 2019 година Македонија одбележува 11 години од трагичната

Повеќе

Патиштата во Гевгелија проодни

За 11 часа непречена работа низ улиците и локалните патишта во Гевгелија,

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 14 сантиметри снег

Веќе 12 часа, почнувајќи утринава од 8:10 часот, Гевгелија е под врнежи од снег

Повеќе

Првото новороденче во општина Гевгелија е женско

На Бадник, 6-ти јануари, во Општа Болница Гевгелија се роди првото новороденче,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.