Топ Новости

Новата градинка во Прдејци чека дозвола од МОН

Сабота, 25 Август 2018

Градинката е готовоа, има набавено опрема, но нема дозвола за користење на објекотот од сопственикот - Министерство за образование и наука на РМ

 

 

Новата градинка во Прдејци е всушност преуредување и доградба на просториите од постојното училиште во селото каде како сопственик се јавува Министерството за образование и наука на РМ. Градена е со усна согласност, без дозвола за градба, што значи започнале со работа во минатиот состав на локалната власт како дивоградба. Со доаѓањето на новата локална власт дадена е согласност за градба, аплицирано е за дозвола за користење на објектот на старото училиште како детска градинка, но три пати МОН одговара негативно, 2 пати на поранешниот, а еден пат е одбиено барањето и на сегашниот градоначалник.
Проблем е што немањето дозвола за градба и дозвола за користење на просториите кои се во надлежност на МОН претставува правна пречка за трансформација на сопственоста од МОН кај Министерството за труд и социјала, под чија дејност и надлежност припаѓа новата градинка, откога ќе започне со работа.

Ова го образложи градоначалникот на општина Гевгелија, Сашо Поцков на прашање од советникот Тихомир Ручкоманов кој се интересираше: „Кога ќе започне со работа новата градинка во Прдејци“

Одговорот на градоначалникот следува во видеото од дискусијата на советникот Ручкоманов по Информацијата за состојбите во детските градинки што беше на дневен ред на 16-та седница на Советот на општина Гевгелија и започнува во терминот од 8:43 минути.

Last modified on Сабота, 25 Август 2018 - 12:09

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка.

Повеќе

МНР: Нема настрадани македонски државјани во невремето на Халкидики

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, Генералниот конзулат на

Повеќе

Бесплатен одмор во Струга за 700 деца од семејства во социјален ризик

Околу 700 деца и нивни придружници од семејства во социјален ризик од цела

Повеќе

Заев: Аларм за борба против лажни вести и манипулации

За лажното претставување на двајца руски комичари како поранешниот претседател

Повеќе

Мицотакис победи на парламентарните во Грција

Нова Демократија на Мицотакис победи на предвремените парламентарни избори во

Повеќе

Апликацијата „МојДДВ“ до сега ја симнале близу 58.000 граѓани

За четири дена од почетокот на примената на апликацијата „МојДДВ“, од 1 јули

Повеќе

Заев: Берлинскиот процес е водилка за европски развој на нашиот регион

Во Познањ, Полска, вчера и денеска се одржува Самит ЕУ-Западен Балкан, како дел

Повеќе

Градинката во Миравци со нова ограда

По две недели работа на терен заврши оградувањето на двориштето на Детската

Повеќе

Владата одлучи: „Еуромакс“ не доби дозвола за експлоатација на руди за Иловица

На денешната седница Владата го одби барањето за издавање дозвола за „Иловица“,

Повеќе

Претседателот Пендаровски во посета на јужната граница и Транзитниот Центар за

Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.