Топ Новости

Тодоров против бојкотот

Сабота, 22 Септември 2018

Бојкотирањето ќе ја однесе ВМРО-ДПМНЕ во погрешен правец (Никола Тодоров)

 

 

Поранешниот министер и вицепремиер Никола Тодоров во емисијата Топ тема на Телма синоќа се спротивстави на ставот за бојкотирање на референдумот.

- „Сметам дека треба да се излезе на референдум и поради конзистентност на партијата и мое лично, бидејќи ќе најдете десетици мои изјави каде велам дека за ова прашање треба да се изјаснат граѓаните на референдум“ изјави Тодоров.

„Против бојкот сум од причина што политичкиот простор за бојкот претходно беше веќе заземен од политички структури кои се маргинални или кои имаат различни стратешки структури од ВМРО-ДПМНЕ и ги немаат членството во нив членството во НАТО и ЕУ. ВМРО-ДПМНЕ како уставотворна партија не смее да си дозволи да биде водена од структури кои се маргинални. ВМРО-ДПМНЕ не го зазеде просторот за бојкот на време, туку таа сега треба да се приклучи на структури кои го почнаа бојкотот“.

- „ВМРО да се приклучи на коалицијата на Јанко Бачев не може. Тоа би било самоубиство“.

 Тодоров истакна дека не стравува за својот живот и своите коментари надвор од партијата, дека не прави раскол во партијата и нема политички амбиции.

„Коментарите ме погодуваат, но не се плашам за мојот живот. Ова не го правам за да го предадам ВМРО-ДПМНЕ, туку да направам добро за партијата. Партијата ми овозможи да го направам ова – рече секој да постапи по свое убедување, и јас тоа го правам“.

Last modified on Сабота, 22 Септември 2018 - 15:44

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.