Топ Новости

Бојкотирањето ќе ја однесе ВМРО-ДПМНЕ во погрешен правец (Никола Тодоров)

 

 

Поранешниот министер и вицепремиер Никола Тодоров во емисијата Топ тема на Телма синоќа се спротивстави на ставот за бојкотирање на референдумот.

- „Сметам дека треба да се излезе на референдум и поради конзистентност на партијата и мое лично, бидејќи ќе најдете десетици мои изјави каде велам дека за ова прашање треба да се изјаснат граѓаните на референдум“ изјави Тодоров.

„Против бојкот сум од причина што политичкиот простор за бојкот претходно беше веќе заземен од политички структури кои се маргинални или кои имаат различни стратешки структури од ВМРО-ДПМНЕ и ги немаат членството во нив членството во НАТО и ЕУ. ВМРО-ДПМНЕ како уставотворна партија не смее да си дозволи да биде водена од структури кои се маргинални. ВМРО-ДПМНЕ не го зазеде просторот за бојкот на време, туку таа сега треба да се приклучи на структури кои го почнаа бојкотот“.

- „ВМРО да се приклучи на коалицијата на Јанко Бачев не може. Тоа би било самоубиство“.

 Тодоров истакна дека не стравува за својот живот и своите коментари надвор од партијата, дека не прави раскол во партијата и нема политички амбиции.

„Коментарите ме погодуваат, но не се плашам за мојот живот. Ова не го правам за да го предадам ВМРО-ДПМНЕ, туку да направам добро за партијата. Партијата ми овозможи да го направам ова – рече секој да постапи по свое убедување, и јас тоа го правам“.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Актерот Дац му подри метла на Заев

Инспириран од резултатите од првиот изборен круг и воздржаноста на некои од

Повеќе

Пендаровски води со 4.596 гласови

 

На петтите претседателски избори одржани во неделата, на 21 април,

Повеќе

Гевгелија го надмина законскиот цензус на излезност

 

Со излезност од 58,24% до 18:30 часот, според првичните податоци на ДИК,

Повеќе

Гевгелија до 13 часот со поголема излезност од државниот статистички пресек

 

Вкупниот гласачки капацитет на општина Гевгелија е ставен во функција

Повеќе

Претседателски избори 2019 - ден на гласање

 

 

Петтите по ред Претседателски избори во Македонија денеска се

Повеќе

Пендаровски во Гевгелија: На 21 април не одлучуваме за име, туку за политики

 

- „Гласајте за бројот три. Со него во 2014 бевме морални победници, сега на

Повеќе

Средба на Заев и Анѓушев со бизнисмени од Гевгелија

 

Компаниите да ги искористат мерките за унапредување на соработката со

Повеќе

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев во обиколка на системот за

 

 

- „Надминат е сериозниот проблем за водоснабдување од 2012 година и

Повеќе

Донаторска акција „Нахрани 10.000“ во Гевгелија

 

 

Националната хуманитарната акција „Нахрани 10.000“ за собирање храна,

Повеќе

Општина Дојран со добри дела за децата

Ангов: „Секогаш сме тука за доброто на децата. Тие се и ќе останат врвен

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.