Општина Гевгелија врати 17% од своите наследени долгови

  • Понеделник, Окт 29 2018

 

 

За една година исплатени се 25.000.000 денари кон стопанственици на кои должела општината Гевгелија според обврски наследени од минатиот состав на локалната власт. Тоа е 17% од вкупните обврски кои ги наследила општината со трансферот на новата власт по локалните избори во 2017 година. Вкупниот наследен долг на општина Гевгелија од локалната гарнитура на ВМРО-ДПМНЕ која два мандата менаџираше со локалните ресурси и локалната буџетска каса, изнесувал над 143 милиони денари, односно околу 2,5 милиони евра, долг кон доверители, односно кон стопанството.

Општината има уште наследени долгови и кон кредиторите за кои засега тече грејс период и се' уште не се достасани за враќање, но е обврска која стои за исполнување.

На тема општински долгови, кредитни обврски, капитални задолжувања и помошта за општините која ја одобрува Владата на РМ, на вчерашна прес конференција зборуваа клучните владини министри, за финансии и локална самоуправа, а се обрати и градоначалникот на Гевгелија, Сашо Поцков. (Видеото од обраќањето на Поцков започнува од 22:17 минута)

 На заедничкиот прес Министрите и градоначалниците дадоа поширок осврт за позитивните апсекти од новата мерка планирана во ребалансот на Буџетот за финансиска поддршка од 3 милијарди денари за покривање на заостанатите долгови на општините односно 51% од пријавените обврски како и за заштитните механизми предвидени во Законот за финансирање на единиците на локална самоуправа.

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Дојран на 38-от меѓународен саем за туризам во Белград

Општина Дојран и тамошните угостители годинава  од 21 до 24 февруари се

Повеќе

Два инциденти во Затворот Шутка

Притворените екс министри Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски денеска во

Повеќе

Груевски ја ставил партијата во функција на настаните од 27 април

ОЈО: Осомничениот Н.Г. како тогашен претседател на политичка партија преку

Повеќе

Манчевски: Да се повлечат блиските на функционерите и од власта и од опозицијата

Ургентно решение за надминување на проблемот со непотизам при вработувањата е

Повеќе

ОЈО ги сомничи Груевски и Вељановски за Крвавиот четврток

Вељаноски и Груевски - осомничени за терористичко загрозување на уставниот

Повеќе

„Антикоцкање“ бара дислокација на казината и обложувалниците

Владата ќе го разгледува барањето на граѓанското движење за дислокација на

Повеќе

Со 60,6 милиони денари Општина Гевгелија ќе ги раздолжува наследените долгови

Буџетска дотација од Владата на Македонија за раздолжување на наследените

Повеќе

Граѓанскиот сектор со буџетска поддршка за 2019

Шеснаесет граѓански организации ќе добијат буџетска дотација во вредност од

Повеќе

Продолжуваат изведбените работи на патот Гевгелија-Негорци

Механизацијата на изведувачот „Жикол“ е на терен за гребење на асфалтот од

Повеќе

Бензинот поскапува, дизелот не

Регулаторна одлучи - од ноќеска поскапува бензинот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.