Општина Гевгелија врати 17% од своите наследени долгови

Понеделник, 29 Октомври 2018

За една година исплатени се 25 милиони денари од наследените обврски на општината кон стопанственици кои имале договорни со локалната гарнитура од минатата власт

 

 

За една година исплатени се 25.000.000 денари кон стопанственици на кои должела општината Гевгелија според обврски наследени од минатиот состав на локалната власт. Тоа е 17% од вкупните обврски кои ги наследила општината со трансферот на новата власт по локалните избори во 2017 година. Вкупниот наследен долг на општина Гевгелија од локалната гарнитура на ВМРО-ДПМНЕ која два мандата менаџираше со локалните ресурси и локалната буџетска каса, изнесувал над 143 милиони денари, односно околу 2,5 милиони евра, долг кон доверители, односно кон стопанството.

Општината има уште наследени долгови и кон кредиторите за кои засега тече грејс период и се' уште не се достасани за враќање, но е обврска која стои за исполнување.

На тема општински долгови, кредитни обврски, капитални задолжувања и помошта за општините која ја одобрува Владата на РМ, на вчерашна прес конференција зборуваа клучните владини министри, за финансии и локална самоуправа, а се обрати и градоначалникот на Гевгелија, Сашо Поцков. (Видеото од обраќањето на Поцков започнува од 22:17 минута)

 На заедничкиот прес Министрите и градоначалниците дадоа поширок осврт за позитивните апсекти од новата мерка планирана во ребалансот на Буџетот за финансиска поддршка од 3 милијарди денари за покривање на заостанатите долгови на општините односно 51% од пријавените обврски како и за заштитните механизми предвидени во Законот за финансирање на единиците на локална самоуправа.

 

Last modified on Понеделник, 29 Октомври 2018 - 02:30

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Од Стојаково до Пекинг со ново македонско-грчко пријателство

Дека патувањата зближуваат докажува и последната информација која ја добиваме

Повеќе

Јовески: Знаеме како се давани парите во случајот „Рекет“

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, вели дека знаат како и од каде

Повеќе

Од ноќеска поевтинуваат горивата

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за еден денар, а на

Повеќе

Поставување на нови успорувачи низ улиците во Гевгелија

Работна екипа на фирмата „Ве груп“ од Радовиш денешниот неделен ден е на терен

Повеќе

Зголемен прометот на ГП Богородица, полицијата дели вода на патниците

Годишноодморските смени кои се изведуваат секој десетти ден во месецот и викенд

Повеќе

Од викендов издавање дозволи за риболов на Дојранско езеро

Новиот концесионер на Дојранското Езеро "Костреж 2018" од с.Николич упати

Повеќе

Стојачани го развиорија МК знамето на Кинескиот ѕид

По дваесет дневно патешествие двајцата автомобилисти авантуристи од

Повеќе

Прекинот на струја за викендот ОДЛОЖЕН

Од ЕВН КЕЦ Гевгелија известуваат дека најавените работи за модернизација на

Повеќе

Деца од Гевгелија на бесплатен одмор во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјала, а во соработка со

Повеќе

Асфалтирање на улични краци во Миравци и Давидово

Улицата „Климент Охридски“ во Миравци од вчера е во работна атмосфера. Се

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.