Конска брана

Сабота, 03 Ноември 2018

Најголемиот инвестиционен проект во регионот во последните 50 години, Хидросистемот „Конска брана“ интензивно се гради

 

 

Најголемиот инвестиционен проект во регионот во последните 50 години, Хидросистемот „Конска брана“ интензивно се гради. Освен наводнување на земјоделските посеви со опфат на површина од 8.000 хектари, хидросистемот ќе овозможи дополнителни количини вода за водоснабдување на Гевгелија и населените места, но ќе биде и вода за дотур која ќе значи и спас за Дојранско езеро, како и вода за производство на електрична енергија

Бенефитот ќе го имат пред се земјоделците кои досега имаа можност да полеваат со стариот систем на бразди, површини од 1.500 хектари. 

„Браната со акумулација Конско е дел од Хидро системот „Конско” и се состои од брана на реката Конска, зафат Горничет на околу 8,5 километри низводно, како и зафати на протечните води на реките Жабачка, Сермениска и Кованска. Вкупната инвестиција на Конска брана со четирите наменски цели, водоснабдување, наводнување, полнење на дојран и електропроизводство ќе чини над 2,4 милијарди денари, пари обезбедени од буџетот на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, односно од Програмата за рурален развој. 

Во тек е изградба на градилишна населба, амбуланта за тамошните работници и теренска лабораторија за квалитетот на водата, дробилница за камен со 4 фракции, контролна галерија и преливен објект. Браната ќе се протега на површина од 8,5 километри. 

Хидросистемот „Конска брана“ е дамнешна желба на локалните управи во општина Гевгелија, уште од 70-те години на минатиот век, но како капитално захтевна инвестиција со децении никако да стартуваше. Летово, првиот бетонски миксер на пректната конструкција го пуштија премиерот Зоран Заев, заедно со изведувачот од Турција компанијата „Адали Холдинг“, министерот за земјоделство Љупчо Николовски и градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков, како претставник на граѓаните кои ќе го уживаат благодетот од оваа инвестиција. 

Last modified on Сабота, 03 Ноември 2018 - 03:02

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Од Стојаково до Пекинг со ново македонско-грчко пријателство

Дека патувањата зближуваат докажува и последната информација која ја добиваме

Повеќе

Јовески: Знаеме како се давани парите во случајот „Рекет“

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, вели дека знаат како и од каде

Повеќе

Од ноќеска поевтинуваат горивата

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за еден денар, а на

Повеќе

Поставување на нови успорувачи низ улиците во Гевгелија

Работна екипа на фирмата „Ве груп“ од Радовиш денешниот неделен ден е на терен

Повеќе

Зголемен прометот на ГП Богородица, полицијата дели вода на патниците

Годишноодморските смени кои се изведуваат секој десетти ден во месецот и викенд

Повеќе

Од викендов издавање дозволи за риболов на Дојранско езеро

Новиот концесионер на Дојранското Езеро "Костреж 2018" од с.Николич упати

Повеќе

Стојачани го развиорија МК знамето на Кинескиот ѕид

По дваесет дневно патешествие двајцата автомобилисти авантуристи од

Повеќе

Прекинот на струја за викендот ОДЛОЖЕН

Од ЕВН КЕЦ Гевгелија известуваат дека најавените работи за модернизација на

Повеќе

Деца од Гевгелија на бесплатен одмор во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјала, а во соработка со

Повеќе

Асфалтирање на улични краци во Миравци и Давидово

Улицата „Климент Охридски“ во Миравци од вчера е во работна атмосфера. Се

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.