Леден фестивал во Москва

  • Вторник, Јан 08 2019

 

 

Фигури од мраз, замоци, лизгалки, големи тобогани, па дури и загадочната насмевка на Мона Лиза се дел од годинашниот четврти по ред Леден фестивал што се одржува во Москва.

Фестивалот започна на 29 декември 2018 година и ќе трае до 13 јануари 2019 година. Истиот е отворен во Паркот на победата каде огромни санти лед донесени од Балтичко море се претворени во уметнички скулптури. Предизвик за изведувачите на ледените градби годинава беше и Катедралата Свети Василиј во Москва.

Освен туристичката атракција за сликање и натпревар која ледена скулптура е поубава, поголема, и покреативно направена, задоволство на посетителите претставува одобрувањето од организаторите на фестивалот да се прошетаат по големите ледени зданија, па дури и да ги испробаат, кога е лизгалница во прашање, на пример.

  


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Sky хотел и казино бара работници

Активен оглас за вработување на 14 работни позиции за правен субјект со седиште

Повеќе

Велин Стојменов - нов претседател на Здружението на пензионери за Гевгелија

На вчерашното изборно Собрание на општинското Здружение на пензионери за

Повеќе

Прес на ЛДП Гевгелија

ВИДЕО: Итна измена на законите за финансирање на општините! (Ручкоманов)

Повеќе

Пендаровски на Трибина со младите од Гевгелија: „Придобивки - НАТО и ЕУ“

„Мојот став е влез во ЕУ и НАТО е преку институциите во државата со

Повеќе

Денеска е пролетна рамноденица

Рамноденица — деноноќието кога должината на денот и ноќта се исти. Денеска

Повеќе

Тридневен прекин во електроснабдувањето во Богданци

ЕВН - КЕЦ Гевгелија најави прекин во електроснабдувањето за утре среда 20 март,

Повеќе

Интегриран план за локален развој на општина Богданци до 2022

Во тек е 10 дневна јавна расправа за локалниот развој на Богданци 

Повеќе

Кина одбила барање на грчка компанија да го користи терминот „македонски“

Образложение - потребна е дозвола од соседната земја за користење на терминот

Повеќе

Уапсен екс градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакомовски

За Јакимовски и двајца од Општина Карпош ОЈО ќе бара притвор, осомничени се

Повеќе

Директни летови на „Визер“ од Охрид за Малме и Милано

Од денеска стартуваа првите летови на нововоспоставените директни линии што ги

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.