Леден фестивал во Москва

Вторник, 08 Јануари 2019

Во Паркот на победата во Москва - атрактувни уметнички ледени скулптури отворени за посетителите до 13 јануари

 

 

Фигури од мраз, замоци, лизгалки, големи тобогани, па дури и загадочната насмевка на Мона Лиза се дел од годинашниот четврти по ред Леден фестивал што се одржува во Москва.

Фестивалот започна на 29 декември 2018 година и ќе трае до 13 јануари 2019 година. Истиот е отворен во Паркот на победата каде огромни санти лед донесени од Балтичко море се претворени во уметнички скулптури. Предизвик за изведувачите на ледените градби годинава беше и Катедралата Свети Василиј во Москва.

Освен туристичката атракција за сликање и натпревар која ледена скулптура е поубава, поголема, и покреативно направена, задоволство на посетителите претставува одобрувањето од организаторите на фестивалот да се прошетаат по големите ледени зданија, па дури и да ги испробаат, кога е лизгалница во прашање, на пример.

  

Last modified on Вторник, 08 Јануари 2019 - 19:14

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.