Леден фестивал во Москва

Вторник, 08 Јануари 2019

Во Паркот на победата во Москва - атрактувни уметнички ледени скулптури отворени за посетителите до 13 јануари

 

 

Фигури од мраз, замоци, лизгалки, големи тобогани, па дури и загадочната насмевка на Мона Лиза се дел од годинашниот четврти по ред Леден фестивал што се одржува во Москва.

Фестивалот започна на 29 декември 2018 година и ќе трае до 13 јануари 2019 година. Истиот е отворен во Паркот на победата каде огромни санти лед донесени од Балтичко море се претворени во уметнички скулптури. Предизвик за изведувачите на ледените градби годинава беше и Катедралата Свети Василиј во Москва.

Освен туристичката атракција за сликање и натпревар која ледена скулптура е поубава, поголема, и покреативно направена, задоволство на посетителите претставува одобрувањето од организаторите на фестивалот да се прошетаат по големите ледени зданија, па дури и да ги испробаат, кога е лизгалница во прашање, на пример.

  

Last modified on Вторник, 08 Јануари 2019 - 19:14

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во

Повеќе

Водата во Дојранското езеро безбедна за капење

- „Најновите испитувања на водата од Дојранското Езеро покажаа дека е во

Повеќе

Убав сончев празничен ден

Гевгеличани и околните места денеска ги осветли убав сончев ден, а и неработен,

Повеќе

Денес е Задушница - ден за спомен на починатите

Православните христијани, денес и во сабота ја празнуваат Задушница, а следниот

Повеќе

Меркел до Заев: Бундестагот ќе одобри старт на преговорите со ЕУ во септември

На денешната средба на Премиерот Зоран Заев со Германската канцеларка Ангела

Повеќе

Општина Дојран во посета на збратимената општина Медулин

Веќе седум години како општина Дојран е збратимена со општина Медулин од

Повеќе

Селото Марвинци ќе добие нов асфалт

Селото Марвинци, деновиве ќе добие нов асфалт.

Од општина Валандово

Повеќе

Почна исплатата на зголемената социјална помош

Согласно правата предвидени со новата социјална реформа од денеска започна

Повеќе

Уапсен е државниот секретар во МИОА осомничен за земање мито

Корупциски скандал со Европските фондови во државата. Поради земање провизија

Повеќе

Почнува летниот распуст за учениците

Денеска е последниот училишен ден од школската година, со што почнува летниот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.