Топ Новости

Леден фестивал во Москва

  • Вторник, Јан 08 2019

Во Паркот на победата во Москва - атрактувни уметнички ледени скулптури отворени за посетителите до 13 јануари

 

 

Фигури од мраз, замоци, лизгалки, големи тобогани, па дури и загадочната насмевка на Мона Лиза се дел од годинашниот четврти по ред Леден фестивал што се одржува во Москва.

Фестивалот започна на 29 декември 2018 година и ќе трае до 13 јануари 2019 година. Истиот е отворен во Паркот на победата каде огромни санти лед донесени од Балтичко море се претворени во уметнички скулптури. Предизвик за изведувачите на ледените градби годинава беше и Катедралата Свети Василиј во Москва.

Освен туристичката атракција за сликање и натпревар која ледена скулптура е поубава, поголема, и покреативно направена, задоволство на посетителите претставува одобрувањето од организаторите на фестивалот да се прошетаат по големите ледени зданија, па дури и да ги испробаат, кога е лизгалница во прашање, на пример.

  


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пендаровски во Гевгелија: На 21 април не одлучуваме за име, туку за политики

 

- „Гласајте за бројот три. Со него во 2014 бевме морални победници, сега на

Повеќе

Средба на Заев и Анѓушев со бизнисмени од Гевгелија

 

Компаниите да ги искористат мерките за унапредување на соработката со

Повеќе

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев во обиколка на системот за

 

 

- „Надминат е сериозниот проблем за водоснабдување од 2012 година и

Повеќе

Донаторска акција „Нахрани 10.000“ во Гевгелија

 

 

Националната хуманитарната акција „Нахрани 10.000“ за собирање храна,

Повеќе

Општина Дојран со добри дела за децата

Ангов: „Секогаш сме тука за доброто на децата. Тие се и ќе останат врвен

Повеќе

Членството во ЕУ на Хрватска и донесе 10,7 милијарди евра

Економијата на Хрватска инкасирала неповратни средства во износ од 1,9

Повеќе

Спасовски и чешкиот министер за внатрешни работи во посета на ГП Богородица

Потпишан договро од еден милион евра донација од Владата на Чешка за МВР за

Повеќе

Гевгелиски олимпијци по француски јазик

Ана и Никола од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија на регионална „Олимпијада“ по

Повеќе

„Не биди ѓубре“ со акции во Валандово и Дојран

Параѓубаџиите вчера, во саботата изведoa акција за чистење на локации во

Повеќе

Градоначалник ДЈ со музика до хуманитарни средства

Перо Костадинов: На крајот на денот, најважно е дали некому сте помогнале

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.