Зградата на нарокобосот Ескобар срушена со експлозив

Сабота, 23 Февруари 2019

Светот раскрстува со мафијашите - Во Колумбија, во градот Меделин, уништена е зграда која го чуваше споменот за кралот на кокаинот

 

 

Шесткатна зграда во колумбискиот градот Меделин, каде што некогаш живеел починатиот колумбиски наркобос, Пабло Ескобар, е крената во воздух со цел да се намали бројот на локациите кои сведочат за неговиот живот.

Зградата Монако во богат кварт на вториот по големина град во Колумбија беше уништена вчера (во петокот) со спектакуларна експлозија што создаде огромен црвен облак од прашина.

Во неа се наоѓал стан односно еден од неколкуте домови на Ескобар, кого властите го сметаат за одговорен за околу 6.000 убиства.

Кралот на кокаинот кој годишно заработувал милијарди долари, беше убиен во 1993 година на покривот на една зграда Меделин, познат уште и како градот на вечната пролет, на возраст од 44 години.

Зградата Монако била дел од туристичка рута тематски посветена на животот на Ескобар, кој и натаму важи за еден од најголемите симболи на Меделин.

Сепак, градот се обидува да се ослободи од сеќавањата за познатиот криминалец. Градските власти одамна ја имаа ставено зградата под полициски надзор, така што туристите можеле да ја гледаат само од далеку.

На нејзиното место сега ќе биде изграден парк во спомен на жртвите од шверцoт на дрога, пренесува телевијата РКН.

Колумбискиот претседател Иван Дуке уништувањето на зградата го нарече победа на „културата на легалност“.

– Денеска, зградата падна и надежта се издигна. Невозможно е да се смени минатото, но можеме да изградиме подобра сегашност и подобра иднина, рече тој во изјава за колумбиските медиуми.

  

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.