Нека ни' е со среќа на сите!

Четврток, 26 Септември 2019

Безусловното „ДА“ од Бундестагот отвара нова ера за Македонија.
Граѓаните на Македонија по веста за безусловното „ДА“ од германскиот Бундестаг за одредување датум за почеток на преговори со ЕУ за Македонија, со позитивни коментари и колективни честитки се обраќаат на социјалните мрежи.  Ја издвојуваме реакцијата на твитерџијата Леонон, кој напиша:

„Бундестагот поддржа безусловни преговори за членство во ЕУ. Започнува нова ера за сите нас! Посебно за генерацијата која речиси две декади работеше на овој процес. Ретроградните националистички елити се минато. Нека ни е со среќа на сите!“

Со благодарност до германските пратеници се огласи уште синоќа по гласањето со огромно мнозинство „ДА„ во германскиот Бундестаг за Македонија и премиерот Зоран Заев.

Last modified on Петок, 27 Септември 2019 - 11:22

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Тридневен фестивал на храна и вино во Гевгелија

Денот на општина Гевгелија 7-ми нoември ќе биде почеток на најавениот тридневен

Повеќе

Сенатот на САД го ратификуваше протоколот за НАТО за Македонија

Со 84 гласови „ЗА“ и 2 против Американскиот Сенат, доцна синоќа во забрзана

Повеќе

Италија го враќа прашањето за почнување на преговорите, Макрон доаѓа во Скопје

Италија ќе го враќа прашањето за преговорите за членство на Македонија и

Повеќе

Предвремени парламентарни избори на 12 април 2020

По четиричасовна дебата на лидерите на релевантните политички партии

Повеќе

Пендаровски: Македонија продолжува на патот кон ЕУ

- „Не постои друга алтернатива на подолг рок освен членство во Европската

Повеќе

Запленети 11 килограми дрога на Богородица

Денеска, сабота 19 октомври, во текот на работниот ден, царинските работници на

Повеќе

Јубилејна 20-та Ракијада во Валандово

Земјоделскиот одгледувач, лозар и ракијар Васил Пиндеров од Пирава ја понесе

Повеќе

Премиерот Заев по повод заклучоците на Европскиот Совет

По враќањето од Брисел и одлагањето на одлуката за почеток на преговори на

Повеќе

Златна награда „Глобаллокал“ за Општина Гевгелија

Општина Гевгелија е добитник на Златната награда „Глобаллокал“ во Средна и

Повеќе

Донесени заклучоците: Европскиот совет ќе се наврати на прашањето за Македонија

Самитот на европските лидери заврши без договор за отворање преговори со

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.