Топ Новости

Фрчковски: Зависиме од политичките хормони на другите

Петок, 18 Октомври 2019

Љубомир Д. Фрчковски, професор по меѓународно право, вечерва на „Коментар“ на „24ТВ“ со интересна анализа за одложената одлука за отварањето на пристапни преговори на Македонија во ЕУ.

- „Исходот од Европскиот совет покажа дека ние како мала држава зависиме од политичките хормони на другите.

Македонија беше неправедна жртва на Макрон. Сега оваа Влада има кард бланш да ги заврши реформите. Дури се далеку од предалеку. Второ, се бават добро со економскиот поттик, поддршка во различни основи, зголемени минимални плати, субвенционирање на пораст на платите, на посебни дејности, но реформите во правосудството мора да ги завршат. Е, после тоа миже да ги почекат изборите во октомври догодина.

Ваквиот потег на ЕУ донесе ветер во грб на опозицијата. Е, сега, опозицијата може да излезе од Собранието. ОК. Затворете врата и завршете се' што требаше да завршите“, оценува Фрчковски.

Опозицијата може да има политички поени само ако Заев се покаже млитав. Тој треба приказната за жртва да ја остави во Брисел и да продолжи, што би рекле вмровците, како лав. Да се откаже од скапи преговарања. Да се откаже од системот кој не држеше како робови 11 години.

Владата треба да се фокусира на продолжување на европскиот пат. Да се насочи на тоа како главна работа. И тоа мора да го заврши во еден критичен период. Треба да се фокусира во едно оперативно дејствување на политиката, да се врати демократијата, која другите ја блокираат посакувајќи да се врати племенскиот систем на одлучување, каде што можат да најдат интерес проруските сили и други.

Изговорите за Македонија беа аутистични: „Македонија ќе ја преплавила Франција со бегалци“. Франција нема поим за состојбите во Македонија. Ниту Макрон, ниту францускиот амбасадор.

Фрчковски не се противеше на пакетот со Албанија за одлуката за почеток на преговори за влез во Европската Унија:
- „ Ние бевме во пакет со Хрватска, но ВМРО-ДПМНЕ не' врати назад. Е сега, ВМРОВците се наши. Ќе не' повлечат во подрум и после другите ќе ни' речат „Еве вашите ве однесоа назад во подрум“. Е па, наши се. Ќе ги траеме“, заклучи  професорот во емисијата „Коментар“.

Фрчковски на 24ТВ


Last modified on Петок, 18 Октомври 2019 - 21:58

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

Првенците на генерацијата 2019/20 наградени од Општина Гевгелија

Шесмина првенци на генерациите 2019/2020 од Општинските основни училишта,

Повеќе

Царината за две недели успеа да спречи 7 нелегални трансфери - заплени девизи,

Во текот на минатите две недели, царинските службеници открија три обиди за

Повеќе

Заев до ДПМНЕ: Ако се договорат кој е лидер во партијата ќе прифатам ТВ дуел

На граѓанската трибина одржана синиќа во Гевгелија, лидерот на СДСМ, предводник

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.