Топ Новости

Продадете ја зградата од седиштето на ДПМНЕ и обештетете ги граѓаните за вашите 11 години јавашлук

Вторник, 05 Ноември 2019

Прогресивниот данок и одлагањето на неговата примена наиде на одобрување од од стопанската фела, Стопанската комора, од Конфедерацијата на работодавачи, само кај опозицијата предизвика израз на жалопојќи - бараат средствата од наплатениот данок со прогресивна стапка да се вратат кај граѓаните - (читај: кај богатите)
Одговор стаса од власта дека на ВМРО-ДПМНЕ му смета секо проект кој значи повраток на пари кај граѓаните.
Одгоовор имаат и граѓаните - Јованка Дојранлиева од својот Фејсбук профил со порака до Трајко Славевски:


„Поранешниот министер за финансии во владата на Груевски бара да се укине мерката МојДДВ и парите да се употребат за обештетување на лицата опфатени со прогресивниот данок, кој сега се става 36 месеци во мирување.

Што? И ти ли спаѓаш во VIP групата со приходи за прогресивно одданочување? Законот беше наменет за вас кои имате приходи повеќе од просечниот граѓанин.

Јас ја одобрувам мерката МојДДВ.

Ако сакате да обештетувате граѓани за погрешни проекти на владата почнете од Вашите проекти, на ДПМНЕ: почнете од „Скопје 2014“ само што нема кому да му продадете толку споменици и гипс картони.

Продадете ја зградата од седиштето на ДПМНЕ и обештетете ги граѓаните за вашите 11 години јавашлук и негрижа за нивниот живот. Обештетете ја смртта на малата Тамара, обештедете го семејството за загубата на Мартин Нешковски, обештете ги сите упропастени семејства кои останаа без работа од вашите лоши политики и политички каприци.

Е, тогаш, кога ќе се раздолжите за вашите гревови од лекомислени, или смислени крадачки полит-економии, тогаш можете да зборите за Мој ДДВ. Јас мојот повраток на ДДВ не го давам за профитабилните персони кои државата даночно ги оптерети со поголема стапка.

Ти твојот ДДВ не го сакаш. Бујрум подари го на некоја хуманитарна институција.“

 

Last modified on Вторник, 05 Ноември 2019 - 13:00

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

Првенците на генерацијата 2019/20 наградени од Општина Гевгелија

Шесмина првенци на генерациите 2019/2020 од Општинските основни училишта,

Повеќе

Царината за две недели успеа да спречи 7 нелегални трансфери - заплени девизи,

Во текот на минатите две недели, царинските службеници открија три обиди за

Повеќе

Заев до ДПМНЕ: Ако се договорат кој е лидер во партијата ќе прифатам ТВ дуел

На граѓанската трибина одржана синиќа во Гевгелија, лидерот на СДСМ, предводник

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.