Топ Новости

Алуминозни постови: Вака ли во Европа?

Понеделник, 11 Ноември 2019

Новинарот, колумнист и граѓански активист Петрит Сарачини на сатиричен начин споделува постови со замислен „алуминирачки“ ефект на анализа за работата на сегашната власт, наспроти постапките на поранешната власт по одредени ситуации и прашања од општествено значење.

Сарачини се осврнува на преговорите со СОНК наместо закани кон штрајкувачите, за немањето контрапротести организирани од власта за гласноговорниците од опозицијата, за немањето присилни инспекции кон невладините организации кои критикуваат одредени состојни во општеството (наспроти „Ноќта на долгите ножеви“ како го нарече протестот на ВМРО-ДПМНЕ, тогаш власт, актерката и пратеничка Валентина Божиновска, одржан пред ДИК, и тогаш најавениот јавен прогон лично од тогашниот премиер Никола Груевски кога посака контрола и затварање на невладините организации во државата), за гласањето без лажните присилени гласачи, за слободата на медиумите секој да може да го каже своето мислење, да критикува одредена состојба наспроти затварањето на новинари и медиуми.

Сарачини прави споредба и за потрошените буџетски пари за проектот „Скопје 2014“ наспроти приоритетите на оваа власт за покачување на минималната плата, покачување на социјалната помош, покачување на платите во образованието, градинките...

Last modified on Вторник, 19 Ноември 2019 - 12:59

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Трето место за гевгелиски средношколец на 43-та Школа „Мади физичари“

Во рамките на манифестацијата „Ноември-месец на наука 2019“, при крајот на

Повеќе

Одбележан патронот во ООУ „Климент Охридски“ Миравци

Со пригодна програма подготвена од учениците од ООУ „Климент Охридски“ од

Повеќе

Лишени од слобода 5 лица од Гевгелија, а еден малолетник заработи кривична

Министерството за внатрешни работи известува дека во четвртокот (05.12.2019) во

Повеќе

Трибина „Нема оправдување - заедно против насилството врз жени и девојчиња“

Во рамките на меѓународната кампања 16 дена женски активизам против насилството

Повеќе

УЈП започна со исплата на повраток на ДДВ кон физичките лица

Со мерката МојДДВ од денеска Управата за јавни приходи започна со исплата на

Повеќе

Заменик министерот за локална самоуправа Павлески во посета на Гевгелија и

Работна посета на двете јужни општини Гевгелија и Богданци беше дел од

Повеќе

Собрание: членот 11 од Законот за помилување не постои

Собраниската Законодавно – правна комисија на денешната седница заклучи дека

Повеќе

Дводневен „Новогодишен базар 2019“ во Гевгелија

Од денес напладне во Гевгеија започнува традиционалната предновогодишна

Повеќе

„И ние постоиме“ - одбележан Светскиот ден на лица со посебни потреби во

Со дефиле низ улиците на Гевгелија, членовите на здруженијата на наши сограѓани

Повеќе

Од месецов минималната плата повисока за 2.000 денари

Минималната плата утврдена со закон од 1-ви декември изнесува 14.500 денари и

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.