Алуминозни постови: Вака ли во Европа?

Понеделник, 11 Ноември 2019

Новинарот, колумнист и граѓански активист Петрит Сарачини на сатиричен начин споделува постови со замислен „алуминирачки“ ефект на анализа за работата на сегашната власт, наспроти постапките на поранешната власт по одредени ситуации и прашања од општествено значење.

Сарачини се осврнува на преговорите со СОНК наместо закани кон штрајкувачите, за немањето контрапротести организирани од власта за гласноговорниците од опозицијата, за немањето присилни инспекции кон невладините организации кои критикуваат одредени состојни во општеството (наспроти „Ноќта на долгите ножеви“ како го нарече протестот на ВМРО-ДПМНЕ, тогаш власт, актерката и пратеничка Валентина Божиновска, одржан пред ДИК, и тогаш најавениот јавен прогон лично од тогашниот премиер Никола Груевски кога посака контрола и затварање на невладините организации во државата), за гласањето без лажните присилени гласачи, за слободата на медиумите секој да може да го каже своето мислење, да критикува одредена состојба наспроти затварањето на новинари и медиуми.

Сарачини прави споредба и за потрошените буџетски пари за проектот „Скопје 2014“ наспроти приоритетите на оваа власт за покачување на минималната плата, покачување на социјалната помош, покачување на платите во образованието, градинките...

Last modified on Вторник, 19 Ноември 2019 - 12:59

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Same masen kuta

Misociis nulla interdum et. Cursus senectus aliquet pretium at tristique hac

Повеќе

Ukan mare tinu

Etiam vitae commodo dolor. Ut quis urna nisl. Nulla eu purus odio, at aliquet

Повеќе

Zaga tiko maze

Ceger nisl Pellentesque In id metus laoreet dignissim vel. Lacinia Sed

Повеќе

Xare makin opan

Mes pede elit nibh at risus tempus. Nulla semper ac nec sit massa In Curabitur

Повеќе

Dare makin oka

Puspen disse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam

Повеќе

Zate maki nako

Temper ac nec sit massa In Curabitur id risus sit. Non ante gravida eros quis

Повеќе

Nuka tisu mako

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Seru cadin retu

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod

Повеќе

Tina okun zagon

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Rana casen maki

Pendisse erat dolor, dictum in interdum non, molestie at lorem. Vivamus

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.