Топ Новости

Ќе го издржиме и ова!

Четврток, 26 Декември 2019

Извршителите се закануваат со траен прекин на работата. Така велат од Комората на извршители, незадоволни од тројно намалените награди за наплата на долгови по пат на извршни налози, според новиот Тарифник кој го нуди на усвојување Министерството за правда.

Во овој контекс и неколку размисли т.н. „моментари“ на познатиот афорист Љупчо Сиљаноски, кој забалежува:

„Извршителите се закануваат со прекин на ограбувањето на народот. Ќе го издржиме и тоа!“

А пред најавата за нивниот еднодневен протест напиша:

„Ќе биде тоа масовен протест доколку на извршителите, со полно право, им се приклучат и криминалците.“

Пред две години оценил дека „Статистички Македонија е супер богата земја со најмногу криминалци по глава на жител“.

Заклучок: Што не сме издржале ќе го издржиме и ова - Снемувањето на Извршителите и извршителската дејност!

 

Last modified on Четврток, 26 Декември 2019 - 12:37

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Од коронавирусот во Кина починале 56 лица, епидемијата се забрзува

Здравствените власти на Кина денеска соопштија дека кај 1975 лица е потврдена

Повеќе

Царинската управа додели Благодарници на гевгелиски фирми

По повод светскиот ден на царината, директорот на Царинската управа Ѓоко

Повеќе

Се гради нова канализациона линија во Негорци и замена на дотраените водоводни

Јавното комунално претпријатие во Гевгелија, „Комуналец“ деновиве ја превзема

Повеќе

Формирана Комисија за здравство и социјални работи при Здружението на

Гевгелиското Здружение на пензионери ќе помага на своите членови преку прграма

Повеќе

Водовод и канализација за станбените објекти на Караорман

Најновата и растечка урбана зона во Гевгелија, населбата Караорман со години е

Повеќе

Лишен од слобода 68 годишен жител на Богородица

Ова е втор случај годинава жител на Богородица да биде лишен од слобода поради

Повеќе

Шпанија со итен протокол за ратификација на членство на Македонија во НАТО

Владата на Шпанија вчера го одобри и го достави на усвојување во Паралментот

Повеќе

Прес СДСМ Гевгелија: Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција

Претставникот во Советот на општината од редовите на СДСМ и коалицијата, кој

Повеќе

Ново невреме во Австралија - врнежи од град, после поплавите и пожарите

Само ден по песочната бура на југоистокот од Австралија се истурил силен град

Повеќе

Чесниот крст во Гевгелија го понесе Љупчо Трајков

Љупчо Трајков (30 годишен) од Гевгелија и годинава како и лани е најсреќниот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.