Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Ќе го издржиме и ова!

Четврток, 26 Декември 2019

Извршителите се закануваат со траен прекин на работата. Така велат од Комората на извршители, незадоволни од тројно намалените награди за наплата на долгови по пат на извршни налози, според новиот Тарифник кој го нуди на усвојување Министерството за правда.

Во овој контекс и неколку размисли т.н. „моментари“ на познатиот афорист Љупчо Сиљаноски, кој забалежува:

„Извршителите се закануваат со прекин на ограбувањето на народот. Ќе го издржиме и тоа!“

А пред најавата за нивниот еднодневен протест напиша:

„Ќе биде тоа масовен протест доколку на извршителите, со полно право, им се приклучат и криминалците.“

Пред две години оценил дека „Статистички Македонија е супер богата земја со најмногу криминалци по глава на жител“.

Заклучок: Што не сме издржале ќе го издржиме и ова - Снемувањето на Извршителите и извршителската дејност!

 

Last modified on Четврток, 26 Декември 2019 - 12:37

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.