Топ Новости

Историски ден за Македонија

Среда, 12 Февруари 2020

Ратификацијата на договорот за прием на Македoнија во НАТО предизвика еуфорија од реакции на социјалните мрежи:

- „Светол датум за Собранието, голем ден за државата! Знамето на НАТО подигнато пред Собранието! Протоколот за членство во НАТО ратификуван едногласно! Вака не’ личи!“ (Р. Шекеринска)
- „Стратешката определба станува реалност, визијата станува сегашност!“ (Зоран Заев)
- „По трње до ѕвездите“ (Иван Спировски)

- „Рамо до рамо, со најмоќните во светот...Во иднина, секоја важна одлука на НАТО de jure ќе биде возможна само доколку и нашата држава даде зелено светло... Во иднина секоја официјална информација на НАТО ќе биде објавувана и на нашиот јазик и ќе биде наведено дека тоа е МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК... Во иднина нашата безбедност и нашата територија ќе бидат сигурни, обезбедени и гарантирани од најсилните...“ (Ацо Лукаревски);

- „Ќе не’ биде!“ - порача министерот за надворешни работи Никола Димитров

- Порталот „Граѓански збор“ реагираше со видео: Само Мицковски не аплаудираше за членството во НАТО

Last modified on Среда, 12 Февруари 2020 - 02:11

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Трговски оператори во Гевгелија вршат достава до нарачатели за време на

За време додека трае забраната за движење на граѓани и возила (т.н.

Повеќе

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.