Топ Новости
Навалица на рибари во Дојран - Вторник, 18 Февруари 2020 11:27

Историски ден за Македонија

Среда, 12 Февруари 2020

Ратификацијата на договорот за прием на Македoнија во НАТО предизвика еуфорија од реакции на социјалните мрежи:

- „Светол датум за Собранието, голем ден за државата! Знамето на НАТО подигнато пред Собранието! Протоколот за членство во НАТО ратификуван едногласно! Вака не’ личи!“ (Р. Шекеринска)
- „Стратешката определба станува реалност, визијата станува сегашност!“ (Зоран Заев)
- „По трње до ѕвездите“ (Иван Спировски)

- „Рамо до рамо, со најмоќните во светот...Во иднина, секоја важна одлука на НАТО de jure ќе биде возможна само доколку и нашата држава даде зелено светло... Во иднина секоја официјална информација на НАТО ќе биде објавувана и на нашиот јазик и ќе биде наведено дека тоа е МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК... Во иднина нашата безбедност и нашата територија ќе бидат сигурни, обезбедени и гарантирани од најсилните...“ (Ацо Лукаревски);

- „Ќе не’ биде!“ - порача министерот за надворешни работи Никола Димитров

- Порталот „Граѓански збор“ реагираше со видео: Само Мицковски не аплаудираше за членството во НАТО

Last modified on Среда, 12 Февруари 2020 - 02:11

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се крчкаат кандидационите партиски листи за Парламентарните избори 2020

Заклучно до 12 март, на 30 дена од одржуавњето на закажаните вонредни

Повеќе

Задушница - гевгеличани во сеќавање на упокоените ги посетија вечните

Гевгелиските гробишта денеска беа преполни од посетители и роднини кои палеа

Повеќе

Оставка на директорот на Средното училиште во Гевгелија

Директор на СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, Цветан Неловски денеска

Повеќе

Меѓународна Мировна награда за Заев и Ципрас

За својата дипломатска умешност во спорот околу името Македонија, бившите

Повеќе

Забрана за сообраќај на патот Струмица - Валандово

Поради сообраќајна несреќа која се задеси околу 10 часот утринава, патниот

Повеќе

24 часовен штрајк во Грција го запре граничниот промет

Синдикатот на вработените во јавниот сектор во Грција (АДЕДИ) од утрово започна

Повеќе

Навалица на рибари во Дојран

Чамци, рибари, трски за риболов, тоа е континуирана слика сезонава на брегот и

Повеќе

Лишени од слобода тројца посетители на „Бел рај“ кај Миравци

Тројца средновечни граѓани на возраст од 38 до 40 години синоќа на 15 минути

Повеќе

Собранието се распушти

Со 108 гласови „ЗА“ и ниту еден против или воздржан денеска во 17:00 часот

Повеќе

Изгласан законот за Јавно обвинителство

Со 80 гласови „ЗА“ од 116 присутни од кои само шестмина беа „против“ денеска во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.