Топ Новости

Да бидеме одговорни - короната може некого да убие

Четврток, 12 Март 2020

Ограничувањето на работата на угостителските објекти до 18 часот и при тоа посетата на рестораните и кафулињата да се со преполовен капацитет, младата популација денеска на места целосно ја игнорираше, од типит „Мене нема да ме фати“, или „Млад сум ќе преживеам“ па интензитетот на гостите беше рамо до рамо, на една педа растојание наместо препорачаните 1,5 до 2 метри растојание од секој гост во објектот.

Одговор на ваквиот „фраеризам“ упати Небојша Гелевски на социјалните мрежи со пригодно фото - Да бидеме одговорни, да мислиме на постарите лица кои може да бидат заразени, со можност за жал некои и да не преживеат.

„Не мислете само на себе, гледајте пошироко. Бидете одговорни! #ЗаштитиСе од #Корона“ - порачува Гелевски.

Преку редовно и одговорно практикување на мерките за заштита (како, на пример, миење раце, избегнување непотребно движење во јавен простор) сите директно придонесуваме за намалување на ширењето на заразата со Корона вирусот. Со ова овозможуваме нашиот здравствен систем да не колабира, бидејќи придонесуваме бројот на заразени лица да се држи до ниво со кое тој може да се справи.

Last modified on Четврток, 12 Март 2020 - 20:41

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Трговски оператори во Гевгелија вршат достава до нарачатели за време на

За време додека трае забраната за движење на граѓани и возила (т.н.

Повеќе

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.