За причеста и лажичето

Четврток, 16 Април 2020

Граѓаните кои повеќе од месец и половина живеат со корона заканата, остро реагираат на социјалните мрежи за намерата на МПЦ да врши причеста со едно исто лажиче за сите верници, со одговор дека „тое е вековнa традиција“, наспроти безбедносните мерки против вирусот корона кои налагаат да нема контакти меѓу граѓаните, мерките за изолација, за државни карантини, за миење раце,.. а Црквата бара со исто лажиче да се причестуваат граѓаните од уста во уста.

Нехигиенскиот третман е опасен во време на корона епидемијата и неодговорен одност од страна на Црквата по здравјето на граѓаните-верници, а тоа е „отворен пат“ за преност на болеста од еден на друг.

Еве некои од реакциите на граѓаните:

- „Замисли си докторна Инфективна, дома имаш жена и 2 дечиња, не те виделе 3 недели, скостен си од работа ... го ризикуваш животот за да спасиш нечија мајка, сестра, ќерка ... и иде МПЦ и вика јас немам кеш, ќе ги отворам црквите и ради пари ќе ти тродуплирам заразени. Метеору кај си“, напиша на Твитер Бапчо.

- „После Велигден, Филипче треба да прекине да споменува од кој град се новите заболени и да ги прозива Владиците: Демиркаписко - Кичевската епархија на Тимотеј 450 новозаболени... Преспанско-Пелагониската Епархија на Иларион 23о нови, 20 починати... Брегалничка Епархија 666...“ Tweet на Бапчо.

- „Една лажичка Корона не барај во црква седи дома. Период на преобразба, период на борба помеѓу доброто и злото. Од сите нас зависи победата на вирусот“ напиша на фејсбук Сузана Суи.

Last modified on Четврток, 16 Април 2020 - 05:53

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.