Д-р Микиќ: Внимателно со намалувањето на мерките, вирусот нема да исчезне за 90 дена

Среда, 22 Април 2020

Епидемологот Владимир Микиќ во интервју за отвореното студио на 24 Телевизија порача дека олабавувањето на мерките треба да биде постепено, и само доколку се задржи овој тренд на новозаразени. Засега епидемиолошката крива на новозаразени е блага, со мал број случаи на ден. Ако се повлечат дел од мерките против ширешењто на корона вирусот кои сега се во сила, можно е многу луѓе да заболат во текот на еден ден, а тоа ќе го оптерети здравствениот систем.
- „Еднаш кога ќе се прекине карантинот ќе имаме лица кои го прележале вирусот и голем дел од населението кое ќе остане осетливо на вирусот. Зато не сум сигурен дека вирусот ќе исчезне за 90 до 100 дена како што се очекува со затоплувањето на времето. Ако намали степенот на заразување вакцина се' уште не постои, ќе ја нема во догледно време, затоа мерките треба да останат, да се олабават, но приправноста со болеста ковид-19 да остане“, порачува д-р Микиќ.
Тој предлага додека се справуваме со корона вирусот и од податоците на заразени, излечени, починати да се направи една студија во месец мај со цел да се согледа колку од луѓето го прележале заболувањето, зошто дел од населението не покажало никакви симптоми на болеста, а биле евидентирани за позитивни, колку имаме потврдени случаи со ковид, и да се оцени кои категории на лица се позаштитени од болеста - дали имаат одредени антитела па заради тоа не покажале симптоми на болеста и останале без манифестација на болеста ковид-19. Од резултатите на таа студија ќе зависи како ќе ги попуштаме мерките за социјално дистанцирање, отварање на некои бизниси со работа и слично, вели д-р Микиќ.

Тој се' уште е скептик за да се прогласи колективен имунитет на населението. За такво нешто потребно е 50% од населението да го прележал корона вирусот, за да може да зборуваме за забавување на ширењето на вирусот. Такво нешто кај нас се' уште не постои. Затоа треба внимателно да се оди со олабавувањето на мерките. За жал, не знаеме многу за вирусот и тоа колку од населението би стекнал имунитет, за жал учиме во од, додека се' уште се бориме со вирусот.
Стапките на смртност во светот упатуваат на тоа дека мерките за заштита од ширењето на вирусот се неопходни. Имаме веќе 2,4 милиони луѓе во светот заразени од корона, 13% стапка на смртност во Италија, над 10% во Шпанија, околу 3% во Германија, околу 4,5% е во Балканските земји. Овие стапки не се за потценување и најголемиот број на земји во светот се определиле да применат мерки за заштита од ширењето на корона вирусот.

Тој се осврна и на големиот број починати од респираторни инфекции, бронхопневмонији, пневмонија, старост, а кај овие лица не се направени тестови дали бил присутен вирусот корона и дали тоа е причината на предизвиканите компликации кои довеле до смрт на пациенот. Ова е вели глобална дискусија на светско ниво. Имаме извештаи за смртност од присутна болест кај пациентот без да се испита дали во време на пандемија предизвикувач на компликациите бил вирусот корона.
Затоа д-р Микиќ предлага: Внимателно со олабавувањето на мерките против короната.Last modified on Среда, 22 Април 2020 - 11:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.