27 април 2017 - сеќавања & реакции

Понеделник, 27 Април 2020

На денешен ден пред три години 27 април 2017 година, Собранието во Македонија крвареше, а крвареа и пратениците во него. Толпата дојдена по крв, застана кога помисли дека еден од таргетите е ликвидиран. Во 20:30, посла дваипол часа неодговарање на надлежниот за брзо распоредување на силите Чавков, полицијата влезе во Собранието, со угаснато светло, низ темни ходници ги евакуираше нападнатите и раскрвавени пратеници.
Нападнатите преживееја со лузни на лицето, телото, а преживеа и ужаснатиот народ пред ТВ екраните, но еве што запомнија од тој ден:

- „На денешен ден пред 3 години "уставобранителите" со фантомки на глава влегоа во македонското собрание со цел да убијат. Планот им беше скован од порано. Само требаше да се изврши. Среќа па не им успеа. Никогаш повеќе режим. Никогаш повеќе ВМРО“- напиша Сплинтер на Твитер.

„И после 3 години, ново раководство на ДПМНЕ не го осуди организираниот напад во собрание од страна на нивното „старо“ раководство.
Јасно е дека таму нема старо/ново раководство, ист ментален склоп, иста матрица, повторно закани за бесилки и повици за конечна пресметка. ИСТО ЗЛО“ - пишува Васиљ.

„Дурловски во коментар за 27 април со гнасен и арогантен обид да го релативизира настанот и вистинското крварење на жртвите што беа нападнати на тој ден, го нарекува крвав четврток во наводници и заклучува дека тогаш „искрварила Македонија“, а не луѓето. Нема каење, нема срам.

„Али признај си, колку јаки се осеќавте дента. Нели? Недопирливи. Да се заврши таа работа. Исчисти све што е контра. Убиј. Више преку кур ви беше да ве има по бомби, да ви зимаат чесно добиени избори, да ви ги секнат парите. Кога си легнуваш те јаде што не го убивте тогаш нели?“ -   напиша Сулимановиќ на Твитер.

Last modified on Понеделник, 27 Април 2020 - 21:16

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Минусна ноќ во Гевгелија и југот

Вечерва настапуваат првите минусни температури годинава - поларниот студен бран

Повеќе

За 50% поевтинува регистрацијата на возила со странски таблички

Легална регистрација во Македонија со 50 од сто намалени трошоци е новата

Повеќе

Кривична пријава за фалсификаторка на пари

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР – Скопје поднесе

Повеќе

Видео: Стопирани Василичарите во Вевчани

Василичарскиот кaрневал во Вевчани кој поради короната претставува закана по

Повеќе

Нема сурварски огнови

Вака одлучи Општинскиот кризен штаб.
По оптимистичките информации дека мерките

Повеќе

Запрен шверц на лекови на ГП Богородица

Меѓународниот промет на стоки и во време на светска корона пандемија не запре.

Повеќе

За 10 дена санционирани 6.489 возачи

Засилените акциски контроли на сообраќајната полиција низ патиштата во земјава

Повеќе

Најмногу дожд наврна во Гевгелија

Изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа 45 литри воден талог на еден метар

Повеќе

Почина академик Георги Старделов, (1930-2021) роден гевгеличанец

Роден гевгеличанец и поранешен претседател на МАНУ д-р Георги Старделов почина

Повеќе

Министерот Спасовски во посета на ПС Гевгелија

Пo двоиполмесечен тек на градежните работи на објектот на Полициска станица

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.