27 април 2017 - сеќавања & реакции

Понеделник, 27 Април 2020

На денешен ден пред три години 27 април 2017 година, Собранието во Македонија крвареше, а крвареа и пратениците во него. Толпата дојдена по крв, застана кога помисли дека еден од таргетите е ликвидиран. Во 20:30, посла дваипол часа неодговарање на надлежниот за брзо распоредување на силите Чавков, полицијата влезе во Собранието, со угаснато светло, низ темни ходници ги евакуираше нападнатите и раскрвавени пратеници.
Нападнатите преживееја со лузни на лицето, телото, а преживеа и ужаснатиот народ пред ТВ екраните, но еве што запомнија од тој ден:

- „На денешен ден пред 3 години "уставобранителите" со фантомки на глава влегоа во македонското собрание со цел да убијат. Планот им беше скован од порано. Само требаше да се изврши. Среќа па не им успеа. Никогаш повеќе режим. Никогаш повеќе ВМРО“- напиша Сплинтер на Твитер.

„И после 3 години, ново раководство на ДПМНЕ не го осуди организираниот напад во собрание од страна на нивното „старо“ раководство.
Јасно е дека таму нема старо/ново раководство, ист ментален склоп, иста матрица, повторно закани за бесилки и повици за конечна пресметка. ИСТО ЗЛО“ - пишува Васиљ.

„Дурловски во коментар за 27 април со гнасен и арогантен обид да го релативизира настанот и вистинското крварење на жртвите што беа нападнати на тој ден, го нарекува крвав четврток во наводници и заклучува дека тогаш „искрварила Македонија“, а не луѓето. Нема каење, нема срам.

„Али признај си, колку јаки се осеќавте дента. Нели? Недопирливи. Да се заврши таа работа. Исчисти све што е контра. Убиј. Више преку кур ви беше да ве има по бомби, да ви зимаат чесно добиени избори, да ви ги секнат парите. Кога си легнуваш те јаде што не го убивте тогаш нели?“ -   напиша Сулимановиќ на Твитер.

Last modified on Понеделник, 27 Април 2020 - 21:16

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.