Сцените од Струга ја разочараа јавноста

Сабота, 09 Мај 2020

Литијата во Струга и масовната посета од граѓаните без почитување на забраната за јавни собири, дистанца од 2 метри, носење заштитни маски и ракавици, грото од јавноста ја згрозија од помислата дека Струга ќе биде новото жариште на корона, кое некој непромислено го предизвикува.
Со реакција се јави и Министерот за здравство Венко Филипче, но и многу граѓани индивидуално го осудија настанот како неодговорен, себичен и „газење“ врз резултатите од сработеното во борбата со корона. Еве некои од реакциите:

„Ова е ШАМАРОТ ЗА СИТЕ здравствени работници!“
Ги рашамаравте и тие од интензивна нега, ги рашамаравте и тие од инфективна, го рашамаравте и напатениот лик на секоја една измачена и страдална медицинска сестра со раскрварен нос од маските. И секој лаборант и секој космонаут што зима 30 бриса дневно облечен како идиот за да ви се најде вас! Себични, Себични, Себични!!!!!!! СЕБИЧНИ! - напиша на фејсбук новинарката Мирослава Брнс.

Денис Јанкуловски, пак е вработен во Институтот за јавно здравје во Скопје и 8-9 часа на ден е во скафандер земајќи брисеви од таргетирани лица, се грижиш за здравјето на луѓето вели, „се бориш максимално за што побрзо да ја избркаме коронава и веруваш дека набрзо ќе се случи и тоа. И, наеднаш - Струга! И веднаш знаеш дека уште ќе се бориш со несовесноста, себичноста, безобразноста и безумието.“

Last modified on Сабота, 09 Мај 2020 - 02:08

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Same masen kuta

Misociis nulla interdum et. Cursus senectus aliquet pretium at tristique hac

Повеќе

Ukan mare tinu

Etiam vitae commodo dolor. Ut quis urna nisl. Nulla eu purus odio, at aliquet

Повеќе

Zaga tiko maze

Ceger nisl Pellentesque In id metus laoreet dignissim vel. Lacinia Sed

Повеќе

Xare makin opan

Mes pede elit nibh at risus tempus. Nulla semper ac nec sit massa In Curabitur

Повеќе

Dare makin oka

Puspen disse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam

Повеќе

Zate maki nako

Temper ac nec sit massa In Curabitur id risus sit. Non ante gravida eros quis

Повеќе

Nuka tisu mako

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Seru cadin retu

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod

Повеќе

Tina okun zagon

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Rana casen maki

Pendisse erat dolor, dictum in interdum non, molestie at lorem. Vivamus

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.