Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Јас носам маска на јавни места

Петок, 19 Јуни 2020

Став на д-р специјалист по радиологија во ЈЗУ Општа болница-Гевгелија, Сашко Ризов во врска со заштитните маски и нивната улога во спречување на коронавирусот:

„Како и со маска, како и без маска, јас стојам на 2 метри растојание од вас.
Јас постојано ги мијам / чистам рацете!
Сакам да знаете дека Ве почитувам, затоа што можам да бидам асимптоматски и да го пренесувам / и да Ве зразам со вирусот.

Не,... не живеам во страв од вирусот!
Само сакам да бидам дел од решението, а не дел од проблемот.

Не се чувствувам како „власта да ме контролира“, туку како одговорно возрасно лице кое придонесува за општеството.

Светот не се врти околу мене.
Овој вирус не знае раса, боја, возраст или статус!

Носењето маска и останувањето најмалку 2 метри во растојание од Вас, не ме прави параноиден, слаб, исплашен или глупав, но ме прави сакан и почитуван.

Јас ставам маска за да ве заштитувам вас!
Ставајте и вие маска за да ме заштитите мене!

Фејсбук статус на Сашко Ризов - Специјалист по Радиологија во ЈЗУ Општа болница-Гевгелија


Last modified on Петок, 19 Јуни 2020 - 22:48

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.