Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Деца полни омраза, со омраза ги хранат!

Четврток, 25 Јуни 2020

Првото предизборно соочување на кандидатите за пратеници од изборните конкуренти синоќа бее промовирани на ТВ медиумите. Впечатокот од дебатата за Ивет Гјоргиева е поразителен -  видела деца (според младоста на кандидатите) полни омраза. Еве што напиша на социјалните мрежи:

„Ги фатив редум политичките рекламни обраќања на ТВ.
И на ВМРО-ДПМНЕ, оние децана полни омраза, толку многу што мислев екранот ќе прсне.
Кој ги родил, кој ги воспитал, со омраза ги хранат ?

21ви век
Очекував борба на идеи, ентузијазам за решенија, соочување со реалноста, а не блуење на национализам и омраза и тоа од устата на млади дечурлана.
Добро, не сум глупа, јасно ми е дека национализмот и омразата се единственото оружје на вмро дпмне, но искрено, се наежив

Свесна сум за многу неправилности и недостатоци во системот, немам ни намера ни воља да затворам очи, но за средувања треба работа и полека враќање на секоја цигла на свое место.

И знаете што, не е корумпираноста на поединци најголем проблем, со време системот ќе зајакне, нам најголем проблем ни' се омразата и национализмот кои на голема врата ги враќаат вмро дпмне и дуи.
Иста матрица друг терк.

Се' може да се решава, ама ова не смееме да дозволиме да шири корења.
Не младите да ги задојуваме со толкава омраза.

Образованието мора да биде најсилен столб на иднината на татковината.
Моралот, етиката мора да се вратат во чекор со цивилизацијата.

Да не залутаме во пештерското минато на страв и уцени по безбедноста.“

Автор: Ивет Гјоргиева - Фејсбук статус


Last modified on Четврток, 25 Јуни 2020 - 12:38

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.