Топ Новости >

Александар Дојранлиев на „ФОКУС“ листата на најхрабрите во 2016

  • Понеделник, Јан 02 2017

{flike}


Во избор на неделникот „ФОКУС“ меѓу десетината личности кои и' пркоселе на фамилијата што ја криминализира власта, а со тоа и институциите во државата ги партизира за своја заштита, се најде и нашиот сограѓанин, гевгеличанецот Александар Дојранлиев, граѓански активист, координатор на „АРСЕНА“ и фото-гласник на неправдите од власта. За својата инспиративност од режимлиите и одговорот што го дава преку своите креации во вид на фото-монтажа, како нов стил на говор низ социјалните мрежи, за неделникот „Фокус“ Дојранлиев изјави: 

- „Креативноста си доаѓа сама од забеганото секојдневие. Нема ден без помината глупост на режимот. Како да не ги зафркаваш?
Креативноста по која што сте ме забележале е мој одговор на сите измислени спинови на власта и реалноста на животот која што непосредно ја гледам околу мене. Не сум политички функционер да им контрирам со одговори и противтези на изнесените нереални листи за „достигнувањата“ на власта, кои никако како граѓани не ги чувствуваме во реалноста како дел од животот на просечен македонец, па затоа одговарам со нови креации кои се исто така реално -нереални како фалбите на власта, а реални со ликовите од фотомонтажите кои ги користам. Сликовитоста на пораките брзо беше препознавана по социјалните мрежи што беше позитивен знак за мене дека се' уште има свесен дел од граѓанството во Македонија коишто не верува на небулозните спинови што се сервираат од страна на власта.
Изгледа, хуморот најмногу ги боли „режимлиите“ и преку хуморот најбрзо се стига до секој еден човек, без разлика дали е партиски определен или одбрал да молчи. Со хуморот директно во нивната Ахилова пета, заради суетноста и лажната самоувереност дека се недостижни богови, а се всушност докажани мафијашки босови во Македонија“, одговара Дојранлиев.

На прашањето на „Фокус“ дали очекува конечно во 2017 година нешто да се промени во земјава, Александар одговара:

- „Се поголемата свесност и комуникација со граѓаните кои на лесен начин ги препримаат моите креации кои ја разобличуваат дволичноста на власта (од една страна лажното патриотство - од друга страна криминалот) ме тераат да верувам дека има надеж за Мекедонија. Очекувам позитивни промени од сите овие позитивно настроени граѓани кои сакаат поинаква Македонија. Очекувам СЈО да се забревта од работа, очекувам одговорност од криминалците за сето што и го нанесоа на државата, а го трпевме и ќе го трпиме и ние како граѓани и следните години во вид на враќање на нивните неоправдани задолжувања само заради одржувања во власт. Ведрината и оптимизмот како енергија што ја носи човекот се нешта кои мора да го поразат ова општествено сивило“, одговара Дојранлиев.

Неделникот „ФОКУС“- од 30.12.2016 година - Александар Дојранлиев бара одговорност од криминалците

„Фокус“-од 30.12.2016 и прилогот на Ирена Мулачка со „Листата на Фокус на најхрабри личности во годината што измина“, со наслов „Херои што и' пркосат на власта“.

Во предговорот на прилогот стои:

„Меѓу стотиците ијлади граѓани кои на изборите го дадоа гласот за промени и пад на режимот, може да се издвојата барем ијлада јавни личности кои со својот граѓански активизам и општествен ангажман и' дадоа посебен печат на годината што измина. На покусата листа што ја направи „ФОКУС“ има актуелни политичари, новинари, професори, музичари, пејачи, карикатуристи, но и анонимни личности кои за прв пат се појавија во јавноста, а се жестоки борци против режимот и диктатурата“. 

 


Министерот за Здравство го прекина тендерот

Министерот Венко Филипче донесе одлука да се поништи тендерот вреден 35 милиони евра

Повеќе

Заев: Ќе ги ревидираме одлуките ако утврдиме судир на интереси

Правилата мора да важат еднакво за сите, никој не смее да биде фаворизиран, изјави премиерот Зоран Заев

Повеќе

Поставен камен темелник на Хидро Системот „Конско“ во Гевгелија

Премиерот Зоран Заев, министерот за земјоделство Николовски и фирмата изведувач од Турција денеска на свечен начин поставија камен темелник за почеток на изградбата на браната „Конско“ кај Гевгелија

Повеќе

Пресуда „Труст“: 9 години затвор и конфискација на 17 милиони евра

Сеад Кочан доби 6 години затвор, Авировиќ 3, Ватиќ е ослободен, а ќе се конфискува противправо стекнатиот имот на „Трансмет“ ДОО Скопје и „Силекс неметали СТ“ во вредност од 1,06 милијарди денари

Повеќе

Општина Гевгелија одобри 5,3 милиони денари за водоснабдување

Со буџетска интервенција од дополнителни 5.305.992 денари Општина Гевгелија ќе го доврши започнатиот проект за „Подобрување на системот за водоснабдување во Гевгелија“

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето

Денес прекин во делот помеѓу Богданци и Гевгелија, а утре е најавен прекин во Миравци, Давидово, Петрово и Габрово

Повеќе

ОЈО покрена обвинение против градоначалникот на Ново Село

Обвинителството бара градоначалникот да остане во притвор

Повеќе

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

 


 

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Министерот за Здравство го прекина тендерот

Министерот Венко Филипче донесе одлука да се поништи тендерот вреден 35 милиони евра

Повеќе

Заев: Ќе ги ревидираме одлуките ако утврдиме судир на интереси

Правилата мора да важат еднакво за сите, никој не смее да биде фаворизиран, изјави премиерот Зоран Заев

Повеќе

Поставен камен темелник на Хидро Системот „Конско“ во Гевгелија

Премиерот Зоран Заев, министерот за земјоделство Николовски и фирмата изведувач од Турција денеска на свечен начин поставија камен темелник за почеток на изградбата на браната „Конско“ кај Гевгелија

Повеќе

Пресуда „Труст“: 9 години затвор и конфискација на 17 милиони евра

Сеад Кочан доби 6 години затвор, Авировиќ 3, Ватиќ е ослободен, а ќе се конфискува противправо стекнатиот имот на „Трансмет“ ДОО Скопје и „Силекс неметали СТ“ во вредност од 1,06 милијарди денари

Повеќе

Општина Гевгелија одобри 5,3 милиони денари за водоснабдување

Со буџетска интервенција од дополнителни 5.305.992 денари Општина Гевгелија ќе го доврши започнатиот проект за „Подобрување на системот за водоснабдување во Гевгелија“

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето

Денес прекин во делот помеѓу Богданци и Гевгелија, а утре е најавен прекин во Миравци, Давидово, Петрово и Габрово

Повеќе

ОЈО покрена обвинение против градоначалникот на Ново Село

Обвинителството бара градоначалникот да остане во притвор

Повеќе

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.