Најчевска: Ни треба период на поригидно владеење на правото

  • Четврток, Јан 04 2018

{flike}


„Има моменти кога секоја држава доаѓа на крстосница и тоа се случува периодично. Мислам дека Македонија во моментов се наоѓа токму на една таква крстосница. Може да тргне било по еден, било по друг пат. На нас е да видиме во која насока ќе успееме да ја избуткаме државата“, вели Мирјана Најчевска, професорка и експертка по човекови права во разговор за ЦИВИЛ Медиа.

„Најлесно е да се продолжи по патот по којшто досега се одеше, а тоа е политичко решавање, политичко договарање, целосна правна нефункционалност на државата и правна несигурност. Или патот на владеење на правото, градење на една демократска држава во којашто граѓаните ќе сакаат да живеат и ќе им биде удобно да живеат. Она што јас мислам дека треба да се направи е да влеземе во период на малку поригидно владеење на правото. Луѓето се уморни. Уморни се од политички промени, уморни се од политички решенија, уморни се од политички договарања и политички влијанија. Можеби еден период на еден вид на стабилност во којшто ќе се знаат правилата и процедурите на игра во којшто луѓето ќе може да се ориентираат од денес, не за еден, не за два дена, туку за десетици години нанапред. Период во којшто ќе се знае дека законите важат не еден месец, не два месеца, туку важат со години нанапред и во којшто ќе се знае дека доколку за некого важат одредени правила, истите правила важат и за сите други. Значи тоа се моите препораки, како да се постигне тоа е веќе една друга работа. За тоа е потребна неверојатно голема свест и неверојатно голема политичка волја за којашто не сум сигурна дека во моментов ја имаме“, вели Најчевска.


 


Овој разговор е дел од серијата видео-изјави под заеднички наслов „Перспективи 2018“ во кој учествуваа околу 20 врвни експерти и претставници на граѓанското општество. Ова е втора изјава објавена во серијалот. „Перспективи 2018“ е дел од проектот „Слободни медиуми за слободно општество“, финансиран од Министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија.

Извор: Цивил

 


Sky хотел и казино бара работници

Активен оглас за вработување на 14 работни позиции за правен субјект со седиште

Повеќе

Велин Стојменов - нов претседател на Здружението на пензионери за Гевгелија

На вчерашното изборно Собрание на општинското Здружение на пензионери за

Повеќе

Прес на ЛДП Гевгелија

ВИДЕО: Итна измена на законите за финансирање на општините! (Ручкоманов)

Повеќе

Пендаровски на Трибина со младите од Гевгелија: „Придобивки - НАТО и ЕУ“

„Мојот став е влез во ЕУ и НАТО е преку институциите во државата со

Повеќе

Денеска е пролетна рамноденица

Рамноденица — деноноќието кога должината на денот и ноќта се исти. Денеска

Повеќе

Тридневен прекин во електроснабдувањето во Богданци

ЕВН - КЕЦ Гевгелија најави прекин во електроснабдувањето за утре среда 20 март,

Повеќе

Интегриран план за локален развој на општина Богданци до 2022

Во тек е 10 дневна јавна расправа за локалниот развој на Богданци 

Повеќе

Кина одбила барање на грчка компанија да го користи терминот „македонски“

Образложение - потребна е дозвола од соседната земја за користење на терминот

Повеќе

Уапсен екс градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакомовски

За Јакимовски и двајца од Општина Карпош ОЈО ќе бара притвор, осомничени се

Повеќе

Директни летови на „Визер“ од Охрид за Малме и Милано

Од денеска стартуваа првите летови на нововоспоставените директни линии што ги

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Sky хотел и казино бара работници

Активен оглас за вработување на 14 работни позиции за правен субјект со седиште

Повеќе

Велин Стојменов - нов претседател на Здружението на пензионери за Гевгелија

На вчерашното изборно Собрание на општинското Здружение на пензионери за

Повеќе

Прес на ЛДП Гевгелија

ВИДЕО: Итна измена на законите за финансирање на општините! (Ручкоманов)

Повеќе

Пендаровски на Трибина со младите од Гевгелија: „Придобивки - НАТО и ЕУ“

„Мојот став е влез во ЕУ и НАТО е преку институциите во државата со

Повеќе

Денеска е пролетна рамноденица

Рамноденица — деноноќието кога должината на денот и ноќта се исти. Денеска

Повеќе

Тридневен прекин во електроснабдувањето во Богданци

ЕВН - КЕЦ Гевгелија најави прекин во електроснабдувањето за утре среда 20 март,

Повеќе

Интегриран план за локален развој на општина Богданци до 2022

Во тек е 10 дневна јавна расправа за локалниот развој на Богданци 

Повеќе

Кина одбила барање на грчка компанија да го користи терминот „македонски“

Образложение - потребна е дозвола од соседната земја за користење на терминот

Повеќе

Уапсен екс градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакомовски

За Јакимовски и двајца од Општина Карпош ОЈО ќе бара притвор, осомничени се

Повеќе

Директни летови на „Визер“ од Охрид за Малме и Милано

Од денеска стартуваа првите летови на нововоспоставените директни линии што ги

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.