Покер на соблекување

Понеделник, 25 Февруари 2019

Kолумната на Џабир Дерала за Цивил Медиа

 

 

И како после човек да им верува на политичарите? Оваа неколкудневна шарада со постапката на одземање на имунитетот на Трајко Велјаноски, уште еднаш покажа дека политичарите се или неспособни да истераат една релативно едноставна процедура во Собранието или се една збирштина од не баш препредени измамници. Мора да се согласиме дека и оваа партија покер се играше на многу несмасен начин.

Навидум преполна со пресврти и неизвесност, играта сега изгледа како да беше однапред наместена. Без оглед на тоа дали сѐ беше само лош театар или навистина постоеше искрена желба да се истера процедурата според законот, резултатот е ист. На крајот, не е ни важно дали имунитетот на Трајко преживеа или не. И онака премногу криминалци избегаа од земјава, почнувајќи од главниот кој си доби и експресен азил во Орбанистан. Останува грдата слика за македонските политичари, оние најважните, според Уставот, што ги носат законите и се директни претставници на граѓанките и граѓаните.

Јасно е дека ВМРО-ДПМНЕ ќе се обидува да ги попречува сите процедури, да ги кочи сите процеси. Јасно е дека нема да дозволи уште еден „нивен“ да изгуби имунитет, бидејќи, нели, „т“ немаат од тероризам и „к“ од криминал. Јасно е дека ДУИ е поврзана со ВМРО-ДПМНЕ со папочна врвца. И јасно е дека СДСМ нема доволно енергија, а по сѐ изгледа, ни волја да ги води процесите во Собранието, онака како што се очекува од една владејачка партија. Наместо тоа, гледаме само лоши и несмасни потези, голема врева за бадијала… Евтина забава за публика што сѐ поретко ја посетува претставата.

И што? Ќе побегне Трајко, ќе побегне и Миле, по некое време и Спиро… Половината криминалци ќе побегнат или ќе се притаат, другата половина ќе бидат амнестирани на различни начини, ќе ги зачуваат парите, па дури и ќе добијат и по некој екстра тендер, ќе ги задржат своите пиони во администрацијата, бизнисот, судството, полицијата, УЈП, регулаторните тела… Па првата половина ќе почне полека да се враќа во земјата и ќе се факторизира.

Целата колумна на Цивил Медиа на следниот ЛИНК.

Last modified on Понеделник, 25 Февруари 2019 - 17:21

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

МВР: Запленета дрога во вредност од 800.000 евра

МВР денеска во полициска акција организирана заедно со американската агенција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.