Топ Новости >

Прости Македонијо, мајко мила

  • Четврток, Мај 18 2017

{flike}


Македонијо, плачам сега, затечена со веста за доделувањето на мандатот на Зоран Заев за составување нова влада. Онаква каква што си во моментов: разединета, раскарана, испокрадена, понижена, навредена и силувана. Како да си излезена од војна, како да си била под 11-годишна окупација на народни непријатели и тирани кои те обесчестиле, те уназадиле, те распартале, те изгазиле, те осиромаштиле, а нас, твоите деца, непомирливо не’ поделија. Велепредавство е преблага квалификација за злосторството врз тебе, моја Македонијо.

Овие моменти ги доживувам со многу емоции, небаре се објавил крај на некоја војна, или завршила некоја чума. Премногу долго траеше мракобесието на груевизмот и остави длабоки лузни и траги во колективната меморија на многу луѓе. Не ја чувствувам промената на власта како нешто нормално и рутински што би било својствено за една демократија, туку како пад на еден систем. Систем на вредности, концепт на владеење и манир на однесување.
И затоа, ако токму сега е времето да му честитам на Заев, еве јавно му честитам. Воедно, ќе ги изнесам сите мои желби и соништа, ним ќе им ги посветам на мојата таковина и на сите нејзини граѓани. Повторувам – на сите нејзини граѓани.
И затоа:
- Ви посакувам никогаш повеќе да не ни се случи нереализирани, исфрустрирани, болно суетни, тотално некомпетентни и случајни луѓе да ни ја раководат државата,
- Ви посакувам никогаш повеќе да не ни се повтори протекционистичка и селективна примена на законите и правото, туку тоа што важи за еден, да важи за сите,
- Ви посакувам никогаш повеќе да не зависите од милоста на било која политичка партија и да бидете нејзини клиенти, туку од себе, од својот труд, од своето знаење и умеење и од сето она што Бог ви го дарил како човечки квалитет,
- Ви посакувам никогаш повеќе да не наседнувате на лесно дадените ветувања за успех без напор, за напредување без работа и за кариера без искуство,
- Ви посакувам мудрост и ум за да ги препознаете лажните пророци кои преку медиумите ве трујат со лаги и ви кажуваат како да размислувате,
- Ви посакувам да бидете строги кон себе, критични кон другите и одговорни во изразувањето на сопствените ставови,
- Ви посакувам да бидете толерантни и да го почитувате секое поинакво мислење или став од вашиот,
- Ви посакувам да заборавите на поделбите и да го барате она што нé спојува и обединува, а не она што не разделува,
- Ви посакувам да се борите за вистината и правдата, секогаш и секаде,
- Ви посакувам да бидете солидарни, бидејќи ние сме државата и, конечно
- Ви посакувам да бидете слободни, бидејќи тоа сите го заслужуваме.

Овој ден, 17 мај 2017 година, не е датум кога се менува власта во Македонија, туку ден од кој треба да започне создавање нови вредности, нови критериуми, нови основи и нови практики. Груевизмот не смее да биде заменет со заевизам, туку демонтиран, разграден и осуден како лош пример за владеење. Доволно сум искусна да знам дека тоа е ѓаволски тешка работа, ама секој пат од илјада милји започнува со првиот чекор, зарем не?
Македонијо, мајко мила, прости за се’ што направивме или не направивме како што треба. Можеби можевме и подобро, ама имавме голема желба да те направиме подобра. Денес се чувствувам гордо, а солзите што ми капат, се солзи радосници. Нека ни е со лесно.

Автор: Гордана Попсимонова

 


Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.