Топ Новости >

{flike}


Писмо со благодарност до граѓанството од новинарот, колумнист и публицист, растурач на мракот на социјалните мрежи - Бранко Тричковски:

Како Катарина Вит во пируетите и рицбергерите за шестка, како Надја Команечи за чиста десетка на греда, како Бубка во рекордните скокови со стап, као Мајкл Џордан во играта за петиот прстен, како Пеле и екипата во Мексико 1970, како Федерер на Вимблдон, како Рудиша на 800 метри и Усеин Болт на стотка, како Новогодишен концерт под Лорин Мазел, како февруарски поход во октомври...

Го видовме највелелепното издание на граѓанството за кое мислевме дека е мртво. Но, не како хир или како некаков дневен изблик на чувства, реакции и проекции, туку како резултат на долгото и бавно и мачно зреење, исполнето со неверојатни жртви и трпенија, на скришното, а понекаде и јавно негуваните надежи, на преземените ризици, на храброста...

Ние вчера ја видовме Вит во најдоброто издание, но само таа и нејзиниот газ знаат колку пати го избришале мразот, само Сергеј знае колку стапови скршил Бубка, само мајка му на Џордан знае колку патики искинал син и' пред да отиде по своите милиони кај "булсите".
Јас, кој милион пати и тоа многу жестоко, сум го критикувал тоа граѓанство, му се поклонувам во најубавото утро во последните тринаесет години, до земја му се поклонувам, меѓу другото и затоа што неговиот подвиг покажува дека мојата работа не била сосема бесмислена. Испраќам и највисоки адмирации до Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, кој со сите слабости и проблеми, успеа политички да го артикулира и предводи овој историски пресврт. До Заев, се разбира, лидерот кој со својата енергија, храброст и визија, со неверојатниот микс од страст, ширина, острина и топлина, низ бројни жртви тешки маки, успеа да го покрене заринканиот брод на Македонија.

Не ми е работа, но не можам, а да не испратам најтопли благодарности до меѓународниот фактор, посебно до господата Прибе, Ванхојте и Фуере, до претставниците на американската администрација, господата Хојт Ји и Бејли и до многу други кои ни' помогнаа да ги симне ракавиците и убаво да го измлатиме Злото, еве ми јавуваа од Ургентниот центар дека починало.

Ете, дочекавме смрт на еден пациент по кој нема да викаме "слава му", туку "фала богу."

 

Автор: Бранко Тричковски

 


Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

Потсетување: Прекин на водоснабдувањето во цела Гевгелија

Во недела наутро од 3 до 8:30 часот ќе има прекин во снабдувањето со вода во Гевгелија, Мрзенци, Негорски бањи и индустриската зона Блокотехна. Наполнете вечерва некое шише вода за резерва

Повеќе

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

Патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци ќе се санираат ова лето

Повеќе

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

Намалувањето треба да биде одобрено од Советот на општината и ќе важи од 1 август до крајот на 2018 година

Повеќе

Мицотакис: Скопје го доби НАТО пасошот

Лидерот на најголемата грчка опозициона партија се жали дека Ципрас и Каменос му го предадоа на Скопје НАТО-пасошот, откако го отстапија македонскиот идентитет и македонскиот јазик

Повеќе

Граѓанска прослава „Македонија во НАТО и ЕУ“

Владата на Република Македонија во сабота на 14 јули во 15 градови организира прослава „Македонија во НАТО и ЕУ“. И Гевгелија е дел од прославата

Повеќе

НАТО ја покани Македонија да почне преговори!

ВИДЕО: Гевералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг - прес конференцијата денес во Брисел

Повеќе

Приклучувањето на новиот цевковод одложено за недела

Закажан петипол часовен застој во водоснабдувањето за недела 15 јули за Гевгелија, Мрзенци, Блокотехна и Негорски Бањи

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

Потсетување: Прекин на водоснабдувањето во цела Гевгелија

Во недела наутро од 3 до 8:30 часот ќе има прекин во снабдувањето со вода во Гевгелија, Мрзенци, Негорски бањи и индустриската зона Блокотехна. Наполнете вечерва некое шише вода за резерва

Повеќе

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

Патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци ќе се санираат ова лето

Повеќе

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

Намалувањето треба да биде одобрено од Советот на општината и ќе важи од 1 август до крајот на 2018 година

Повеќе

Мицотакис: Скопје го доби НАТО пасошот

Лидерот на најголемата грчка опозициона партија се жали дека Ципрас и Каменос му го предадоа на Скопје НАТО-пасошот, откако го отстапија македонскиот идентитет и македонскиот јазик

Повеќе

Граѓанска прослава „Македонија во НАТО и ЕУ“

Владата на Република Македонија во сабота на 14 јули во 15 градови организира прослава „Македонија во НАТО и ЕУ“. И Гевгелија е дел од прославата

Повеќе

НАТО ја покани Македонија да почне преговори!

ВИДЕО: Гевералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг - прес конференцијата денес во Брисел

Повеќе

Приклучувањето на новиот цевковод одложено за недела

Закажан петипол часовен застој во водоснабдувањето за недела 15 јули за Гевгелија, Мрзенци, Блокотехна и Негорски Бањи

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.