Топ Новости >

{flike}


Новинарите вечерта по затворањето на гласачките кутии во неделата известија дека во белиот дворец е само вратарот, тие и бате Геле – најголемиот фан на дон Саше. Но, горе по спратовите на кичестиот дворец сепак биле повеќемина од друшките на нивниот Луј.

Моите извори тврдат дека тој, „величенствениот“, седел сам во огромниот кабинет и не примал никого. Некаде околу 15-тина минути пред 22 часот повикал само еден од аналитичкиот центар и го прашал точно да му каже какви резултати добиваат. Добил куса, но точна информација – катастрофални се.

„Што значи катастрофални, за Скопје какви се“ наводно прашал Груевски. „Катастрофа“ добил одговор пред да добие дозвола да замине од кабинетот на вождот.
Горде и Миле се шуткале во канцеларите и грицкале нокти очекувајќи барем зрак надеж дека не е се така катастрофално.

Илија Димовски наводно се одважил да коментира за кандидатурата на Тарчуловски дека им била погубен чекор, но дека Мијалков така решил и ги убедувал дека ќе се уверат дека Хашкиот затвореник е адут за победа.

Спиро Ристовски околу 22 часот се пожалил дека го боли глава и си заминал од дворецот, а истото го сторил и Влатко Ѓорчев.
Мијалков во стилот на голем шеф дошол со двајцата синови по затварањето на кутиите, се провретеле извесно време вели нашиот извор. И со нив Груевски не бил расположен да се сретне па и тие набрзо си заминале откако најстариот сфатил дека им се случил дебакал.

Сите освен Влатко заминувале низ подрумските гаражи за да ги одбегнат медумите и камерите оти оваа ноќ не им било до сликање.

Тодоров наводно воопшто и не дошол вечерта во штабот.

Ете вака отприлика војводите кои цела деценија се кочопереа и правеа се што ке им прдне на памет забегани во моќта што им ја даде нивниот наредбодавец кому тие верно му коленичеа. Вака некако било во најстрашната за нив ноќ во партискиот дворец. Ноќ на побегуљи и дотолчен лидер затворен сам во неговиот партиски кабинет.

П.С.

Сигурно има уште многу пикантерии од дешавките во помрачената атмосфера во шампитата. Имав дилема да не е ситење да им објавиме, но сепак после се што правеа народот чинам заслужува да подразбере како војводите доживуваат пораз кога не се во состојба да наместат победа.

 

Автор: Ацо Кабранов

Извор: Либертас.мк


Министерот за Здравство го прекина тендерот

Министерот Венко Филипче донесе одлука да се поништи тендерот вреден 35 милиони евра

Повеќе

Заев: Ќе ги ревидираме одлуките ако утврдиме судир на интереси

Правилата мора да важат еднакво за сите, никој не смее да биде фаворизиран, изјави премиерот Зоран Заев

Повеќе

Поставен камен темелник на Хидро Системот „Конско“ во Гевгелија

Премиерот Зоран Заев, министерот за земјоделство Николовски и фирмата изведувач од Турција денеска на свечен начин поставија камен темелник за почеток на изградбата на браната „Конско“ кај Гевгелија

Повеќе

Пресуда „Труст“: 9 години затвор и конфискација на 17 милиони евра

Сеад Кочан доби 6 години затвор, Авировиќ 3, Ватиќ е ослободен, а ќе се конфискува противправо стекнатиот имот на „Трансмет“ ДОО Скопје и „Силекс неметали СТ“ во вредност од 1,06 милијарди денари

Повеќе

Општина Гевгелија одобри 5,3 милиони денари за водоснабдување

Со буџетска интервенција од дополнителни 5.305.992 денари Општина Гевгелија ќе го доврши започнатиот проект за „Подобрување на системот за водоснабдување во Гевгелија“

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето

Денес прекин во делот помеѓу Богданци и Гевгелија, а утре е најавен прекин во Миравци, Давидово, Петрово и Габрово

Повеќе

ОЈО покрена обвинение против градоначалникот на Ново Село

Обвинителството бара градоначалникот да остане во притвор

Повеќе

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Министерот за Здравство го прекина тендерот

Министерот Венко Филипче донесе одлука да се поништи тендерот вреден 35 милиони евра

Повеќе

Заев: Ќе ги ревидираме одлуките ако утврдиме судир на интереси

Правилата мора да важат еднакво за сите, никој не смее да биде фаворизиран, изјави премиерот Зоран Заев

Повеќе

Поставен камен темелник на Хидро Системот „Конско“ во Гевгелија

Премиерот Зоран Заев, министерот за земјоделство Николовски и фирмата изведувач од Турција денеска на свечен начин поставија камен темелник за почеток на изградбата на браната „Конско“ кај Гевгелија

Повеќе

Пресуда „Труст“: 9 години затвор и конфискација на 17 милиони евра

Сеад Кочан доби 6 години затвор, Авировиќ 3, Ватиќ е ослободен, а ќе се конфискува противправо стекнатиот имот на „Трансмет“ ДОО Скопје и „Силекс неметали СТ“ во вредност од 1,06 милијарди денари

Повеќе

Општина Гевгелија одобри 5,3 милиони денари за водоснабдување

Со буџетска интервенција од дополнителни 5.305.992 денари Општина Гевгелија ќе го доврши започнатиот проект за „Подобрување на системот за водоснабдување во Гевгелија“

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето

Денес прекин во делот помеѓу Богданци и Гевгелија, а утре е најавен прекин во Миравци, Давидово, Петрово и Габрово

Повеќе

ОЈО покрена обвинение против градоначалникот на Ново Село

Обвинителството бара градоначалникот да остане во притвор

Повеќе

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.