Топ Новости >

Напредок и покрај опозицијата

  • Четврток, Апр 19 2018

{flike}


Да бев на местото на Заев и јас би ја ставил опозицијата на листата на организации кои се заслужни за напредокот во евроинтеграциските процеси на Република Македонија. Тој прогрес денеска беше верификуван преку препораката за отпочнување на преговорите, а таа препорака е втемелана врз позитивните реформски политики на новата власт. Таквиот однос кон опозицијата е знак за пристојноста на еден висок политичар и на неговите определби на политичките процеси да не гледа како ексклузивно поле низ кое ќе се изразува само неговата политичка партија.

Но, со оглед на тоа дека јас не сум на местото на Заев, туку сум во една друга, многу покомотна позиција, ќе кажам дека напредокот во евроатлантските интеграциии е остварен не со помош на опозицијата, туку со совладување на просто нестварниот отпор на тој блок предводен од вмро-дпмне и нејзиниот експонент во лицето на лудиот претседател на државата.
Од драматичните отпори при конституирањето на новата власт, што кулминираа во крвавиот пуч од 27 април, преку напуштањето на парламентот и глупавите протести за ослободување на таканаречените "уставобранители", преку амандманската диверзија врз работата на Собранието во случајот со Законот за јазиците, преку се уште актуелната блокада на тој важен законски проект од страна на вршителот на должноста претседател, до конституирањето на една хистерична, пучистичка атмосфера во целото општество, втемелана врз најпримитивната албанофобија, антиевропејство и антизападњаштво.

Политиката на подадена рака, што упорно ја води Заев, дава резултати кои се над моите очекувања. Таа политика е реална во својата понуда и како таква ја остава без аргументи злосторничката структура која вон генералниот, општ и епски судир не може да ги открие причините за своето постоење. И затоа наместо политички настапи, имаме празно трабуњање, што и денеска можеше да се види во празноглавите соопштенија на Мицковски и Николовски, а наместо оганизациска, доктринарна и идејна консолидација, имаме процес на распаѓање на вмро- дпмне.
ВМРО-ДПМНЕ може да даде придонес за националните дела само низ процесот на своето распаѓање или радикално трансформирање во нешто што не е вмро-дпмне!
Тоа е.

Автор: Бранко Тричковски


Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

Британската премиерка Тереза Меј денес во Скопје

Предвидена тет-а-тет средба меѓу премиерите Заев и Меј, како и билатерален состанок на македонската и британската владина делегација

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

Британската премиерка Тереза Меј денес во Скопје

Предвидена тет-а-тет средба меѓу премиерите Заев и Меј, како и билатерален состанок на македонската и британската владина делегација

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.