Топ Новости

Сопственикот на Дурмо турс вршел и технички преглед

Петок, 15 Февруари 2019

Автопревозникот „Дурмо турс“ сам вршел превоз на патници, сам вршел технички преглед на своите возила

 

 

По изјавата на сопственикот на фирмата превозник која на 13 февруари имаше кобна несреќа со 14 изгубени животи, дека поседува фирма за вршење технички преглед на автобусите, во јавноста не стивнуваат реакциите за квалитетот на техничката проверка и валидноста на техничкиот преглед и исправноста на возилото.
Дотолку повеќе што сопственикот се обидува целата вина да ја префрли на возачот, дека му се јавил и му се пожалил дека му се слошило.
Од друга страна еден од патниците во автобусот кој се извлекол со полесни повреди, сведочеше пред медиумите дека возачот изгубил контрола над воланот и тој му пришол на помош да го совладат воланот и возилото.
Денеска на социјалните мрежи сведоштво дека автобусот на истиот автопревозник кој сообраќал на релација Гостивар-Скопје  му се закочиле задните тркала па настанала паника меѓу патниците во возилото.

Истрагата е уште во тек за причините на несреќата, а јавноста бара одговорност за фирмата автопревозник и вонреден технички преглед на возилата со кои врши транспорт на патници.

 

Last modified on Петок, 15 Февруари 2019 - 20:08

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Трговски оператори во Гевгелија вршат достава до нарачатели за време на

За време додека трае забраната за движење на граѓани и возила (т.н.

Повеќе

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.