Топ Новости

Сопственикот на Дурмо турс вршел и технички преглед

Петок, 15 Февруари 2019

Автопревозникот „Дурмо турс“ сам вршел превоз на патници, сам вршел технички преглед на своите возила

 

 

По изјавата на сопственикот на фирмата превозник која на 13 февруари имаше кобна несреќа со 14 изгубени животи, дека поседува фирма за вршење технички преглед на автобусите, во јавноста не стивнуваат реакциите за квалитетот на техничката проверка и валидноста на техничкиот преглед и исправноста на возилото.
Дотолку повеќе што сопственикот се обидува целата вина да ја префрли на возачот, дека му се јавил и му се пожалил дека му се слошило.
Од друга страна еден од патниците во автобусот кој се извлекол со полесни повреди, сведочеше пред медиумите дека возачот изгубил контрола над воланот и тој му пришол на помош да го совладат воланот и возилото.
Денеска на социјалните мрежи сведоштво дека автобусот на истиот автопревозник кој сообраќал на релација Гостивар-Скопје  му се закочиле задните тркала па настанала паника меѓу патниците во возилото.

Истрагата е уште во тек за причините на несреќата, а јавноста бара одговорност за фирмата автопревозник и вонреден технички преглед на возилата со кои врши транспорт на патници.

 

Last modified on Петок, 15 Февруари 2019 - 20:08

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

Првенците на генерацијата 2019/20 наградени од Општина Гевгелија

Шесмина првенци на генерациите 2019/2020 од Општинските основни училишта,

Повеќе

Царината за две недели успеа да спречи 7 нелегални трансфери - заплени девизи,

Во текот на минатите две недели, царинските службеници открија три обиди за

Повеќе

Заев до ДПМНЕ: Ако се договорат кој е лидер во партијата ќе прифатам ТВ дуел

На граѓанската трибина одржана синиќа во Гевгелија, лидерот на СДСМ, предводник

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.