Топ Новости >

{flike}


По заложбите на Асоцијацијата на архитектите на РМ дека треба да се вратат старите модернистички коцки на зградата на Владата на РМ и модернистичкиот изглед на Скопје, со „бришење“ на лажниот барок, граѓанскиотактивист од Здружението „Плоштад Слобода“ кои први протестираа за губењето на ликот на градскиот плоштад во Скопје и први добија ќотек од т.н. контрапротестанти во името на Црквата и одбрана на одлуките на власта, на својот Фејсбук профил напиша своја идеја за интервенција:

Пред скоро 200 години, кога Ендру Џексон бил избран за претседател, се случила најјаката журка што Вашингтон некогаш ја памети. Џексон победил и на изборите четири години претходно, но Квинси Адамс успеал со заврзлами во конгресот да му ја одземе победата и да истера цел мандат. Иако Џексон собрал милиција за да си ја одбрани победата и ја распоредил околу градот, се одлучил да не ја искористи и да се кандидира на следните избори.

Кога го прегазил Адамс на следните избори, популистот Џексон се одлучил за малку поинаква инаугурација. Со недели патувал до Вашингтон сретнувајќи се со поддржувачи во попатните градови и ги канел на инаугурацијата, пред капитолот се собрала дотогаш најголемата толпа (20к луѓе) која што не му ни дозволила да го доврши говорот, па ги пробила барикадите за да стигне и да се поздрави со него. Џексон се качил на бел коњ и целата толпа ја поканил во Белата Куќа на инаугурацискиот банкет на кој што по обичај присуствувале сенатори, конгресмени, судии, амбасадори... Овојпат, им се придружиле луѓе со искинати алишта, калливи чевли и простачки манири. Секако, просторот бил премал за толку многу луѓе. Секој сакал да влезе, да го види претседателот, Белата Куќа и да проба од коктелот. Луѓе стоеле на мебелот, го уништувале, се кршел украсниот порцелан, се крадел сребрениот есцајг, се пиело и лумпувало толку многу што претседателот морал да биде изнесен низ прозор, а потоа толпата морала да биде залажана со пунч во дворот на куќата за да ја напуштат. По "приемот", речиси целата Бела Куќа морала да биде реновирана, а мебелот заменет со нов. Никој не бил гонет за неговото однесување затоа што сите биле поканети :)

Ја нафрлувам идејава ако никој ништо не смислил како да се прослави новата влада.

Автро: Никола Наумоски

 


Шекеринска со писмо до министрите на НАТО

„Ја барам вашата поддршка за Македонија“ - им напиша Шекеринска во писмото до  министрите за одбрана на 29 земји членки на НАТО

Повеќе

Коѕијас денеска со потпис, а утре со писмо до ЕУ и НАТО

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас писмено го потврдува непротивењето на Грција за напредокот на Македонија за членство во ЕУ и НАТО

Повеќе

Водата во Дојранското Езеро е безбедна за капење

Испитаните примероци вода од езерото од ЈЗУ „ИЈЗ“ покажаа квалитет на вода безбеден за капење и рекреација на луѓето

Повеќе

Собранието го ратификува договорот со Грција

Со 69 гласа ЗА Собранието на Република Македонија го ратификуваше Договорот со Грција. Се чека на Иванов

Повеќе

Томе Главчев со плакета за бизнис личност во 2018 за ЈИЕ

Манифестацијата „Бизнис партнер“ додели 40 награди на компании и бизнис личности од Југоисточна Европа за 2018

Повеќе

Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шекеринска со писмо до министрите на НАТО

„Ја барам вашата поддршка за Македонија“ - им напиша Шекеринска во писмото до  министрите за одбрана на 29 земји членки на НАТО

Повеќе

Коѕијас денеска со потпис, а утре со писмо до ЕУ и НАТО

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас писмено го потврдува непротивењето на Грција за напредокот на Македонија за членство во ЕУ и НАТО

Повеќе

Водата во Дојранското Езеро е безбедна за капење

Испитаните примероци вода од езерото од ЈЗУ „ИЈЗ“ покажаа квалитет на вода безбеден за капење и рекреација на луѓето

Повеќе

Собранието го ратификува договорот со Грција

Со 69 гласа ЗА Собранието на Република Македонија го ратификуваше Договорот со Грција. Се чека на Иванов

Повеќе

Томе Главчев со плакета за бизнис личност во 2018 за ЈИЕ

Манифестацијата „Бизнис партнер“ додели 40 награди на компании и бизнис личности од Југоисточна Европа за 2018

Повеќе

Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.