Gevgelijanet - Напредок и покрај опозицијата
Топ Новости >

Напредок и покрај опозицијата

  • Четврток, Апр 19 2018

{flike}


Да бев на местото на Заев и јас би ја ставил опозицијата на листата на организации кои се заслужни за напредокот во евроинтеграциските процеси на Република Македонија. Тој прогрес денеска беше верификуван преку препораката за отпочнување на преговорите, а таа препорака е втемелана врз позитивните реформски политики на новата власт. Таквиот однос кон опозицијата е знак за пристојноста на еден висок политичар и на неговите определби на политичките процеси да не гледа како ексклузивно поле низ кое ќе се изразува само неговата политичка партија.

Но, со оглед на тоа дека јас не сум на местото на Заев, туку сум во една друга, многу покомотна позиција, ќе кажам дека напредокот во евроатлантските интеграциии е остварен не со помош на опозицијата, туку со совладување на просто нестварниот отпор на тој блок предводен од вмро-дпмне и нејзиниот експонент во лицето на лудиот претседател на државата.
Од драматичните отпори при конституирањето на новата власт, што кулминираа во крвавиот пуч од 27 април, преку напуштањето на парламентот и глупавите протести за ослободување на таканаречените "уставобранители", преку амандманската диверзија врз работата на Собранието во случајот со Законот за јазиците, преку се уште актуелната блокада на тој важен законски проект од страна на вршителот на должноста претседател, до конституирањето на една хистерична, пучистичка атмосфера во целото општество, втемелана врз најпримитивната албанофобија, антиевропејство и антизападњаштво.

Политиката на подадена рака, што упорно ја води Заев, дава резултати кои се над моите очекувања. Таа политика е реална во својата понуда и како таква ја остава без аргументи злосторничката структура која вон генералниот, општ и епски судир не може да ги открие причините за своето постоење. И затоа наместо политички настапи, имаме празно трабуњање, што и денеска можеше да се види во празноглавите соопштенија на Мицковски и Николовски, а наместо оганизациска, доктринарна и идејна консолидација, имаме процес на распаѓање на вмро- дпмне.
ВМРО-ДПМНЕ може да даде придонес за националните дела само низ процесот на своето распаѓање или радикално трансформирање во нешто што не е вмро-дпмне!
Тоа е.

Автор: Бранко Тричковски


Деца од Гевгелија на бесплатно летување во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјална политика на РМ денеска 56 дечиња од Гевгелија заминаа на седумдневен бесплатен одмор во Струга

Повеќе

Заврши асфалтирањето на улицата „Мицо Шаренков“

Одлагањето беше поради нивелирање на шахтите од атмосферската канализација

Повеќе

Невремето во гевгелиско однесе 1,783 милиони евра штета

Комисијата за проценка на штети од елементарни непогоди утврди штети кај 322 физички лица и 14 правни субјекти на површина од близу 400 хектари

Повеќе

Се асфалтира улицата „Едвард Кардељ“ во Нов Дојран

Летото е период на засилена градежна активност за подобрување на инфраструктурата во Општина Дојран

Повеќе

Младите активни во евроинтеграцијата на Македонија

Во Струмица утре  - Работилница за врсничка едукација за Европската Унија и улогата на младите 

Повеќе

Владата со промотивна и информативна кампања за референдумот

Кампањата ќе се води согласно стандардите за јавни коминукации од интерес на јавноста и тоа релевантност, објективно и информативно комуницирање, непартиски комуникации, како и пропорционалност и

Повеќе

Бесим Деари привремено ќе раководи со БЈБ

Владата го разреши дирекорот на Бирото за јавна безбедност и на негово место привремено го постави досегашниот заменик директор 

Повеќе

Одбележан уменскиот панаѓур „Св. Пантелејмон“

Традиционално и годинава во организација на Месната заедница од село Ума, се одржа уменскиот панаѓур „Свети Пантелејмон“ во чест на верскиот штитеник по кој е насловена и тамошната црква

Повеќе

Летната опуштеност ги раздвижи крадците

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија

Повеќе

Разрешувањето на директорот на БЈБ пред Влада во вторник

Владата во вторник ќе решава за разрешувањето на Лазе Велковски, а дали ќе има и постапка за кривична одговорност за злоупотреба на службена должност и овластувања засега нема најави од МВР

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Деца од Гевгелија на бесплатно летување во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјална политика на РМ денеска 56 дечиња од Гевгелија заминаа на седумдневен бесплатен одмор во Струга

Повеќе

Заврши асфалтирањето на улицата „Мицо Шаренков“

Одлагањето беше поради нивелирање на шахтите од атмосферската канализација

Повеќе

Невремето во гевгелиско однесе 1,783 милиони евра штета

Комисијата за проценка на штети од елементарни непогоди утврди штети кај 322 физички лица и 14 правни субјекти на површина од близу 400 хектари

Повеќе

Се асфалтира улицата „Едвард Кардељ“ во Нов Дојран

Летото е период на засилена градежна активност за подобрување на инфраструктурата во Општина Дојран

Повеќе

Младите активни во евроинтеграцијата на Македонија

Во Струмица утре  - Работилница за врсничка едукација за Европската Унија и улогата на младите 

Повеќе

Владата со промотивна и информативна кампања за референдумот

Кампањата ќе се води согласно стандардите за јавни коминукации од интерес на јавноста и тоа релевантност, објективно и информативно комуницирање, непартиски комуникации, како и пропорционалност и

Повеќе

Бесим Деари привремено ќе раководи со БЈБ

Владата го разреши дирекорот на Бирото за јавна безбедност и на негово место привремено го постави досегашниот заменик директор 

Повеќе

Одбележан уменскиот панаѓур „Св. Пантелејмон“

Традиционално и годинава во организација на Месната заедница од село Ума, се одржа уменскиот панаѓур „Свети Пантелејмон“ во чест на верскиот штитеник по кој е насловена и тамошната црква

Повеќе

Летната опуштеност ги раздвижи крадците

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија

Повеќе

Разрешувањето на директорот на БЈБ пред Влада во вторник

Владата во вторник ќе решава за разрешувањето на Лазе Велковски, а дали ќе има и постапка за кривична одговорност за злоупотреба на службена должност и овластувања засега нема најави од МВР

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.