Да учиме од Западот

Сабота, 22 Септември 2018

Ѓорги Спасов -  за двојните аршани на негласачите

 

 

Поранешниот пратеник, висок функционер на СДСМ и амбасадор  Ѓорги Спасов, пишува  за двојните аршани на негласачите на референдумот. Во својата аргументација тој наведува:

Во Бугарија и во голем број земји од развиените демократии е забрането да се кандидира за пратеник во Собранието лице кое има и друго државјанство освен државјанството на земјата во која се кандидира за претставник на народот во власта. И тоа се смета за сосема оправдано бидејќи не може тој да им биде слуга на двајца господари.

А кај нас еден Васил Пишев, пратеник од ВМРО ДПМНЕ и кој знае уште колкумина,бидејќи тоа не е забрането, си имаат и бугарски пасоши. Тоа пак не ги спречува да се чаталат со изјави дека нема да гласале во собранието за одлуки со кои на Македонија и се отвора патот за членство во НАТО и во ЕУ. Тие едноставно веќе живеат во таква членка и имаат имот во неа.

Со Изборниот закон во Велика Британија,на сите британски државјани кои живеат подолго од 10 години во странство им се одзема по автоматизам да гласаат на избори или референдуми во Велика Британија. Кај нас човек може да е иселен од земјава и пред 30 години и пак има право да одлучува дали нашата земја да влезе во НАТО и во ЕУ и какви пратеници ќе имаме.

А веројатно нема земја во светот во која лице осудено за злочини против човештвото како Јохан Тарчуловски, на кого му се суди и за отворањето на вратите во Собранието за да влезат оние што направија обид за убиство во Собранието, да биде се уште пратеник во Собранието и да се колне со бакнување на кама и револвер дека со својот глас ќе го спречи влегувањето на Македонија во ЕУ и во НАТО.
И може би затоа сме таму кај што сме.

Автор: Ѓорѓи Спасов

 

Last modified on Сабота, 22 Септември 2018 - 13:32

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првите капачи во Дојран

Сончевите денови од топлиот продолжен викенд со температури до 29 и 30 степен

Повеќе

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.