Поранешниот пратеник, висок функционер на СДСМ и амбасадор  Ѓорги Спасов, пишува  за двојните аршани на негласачите на референдумот. Во својата аргументација тој наведува:

Во Бугарија и во голем број земји од развиените демократии е забрането да се кандидира за пратеник во Собранието лице кое има и друго државјанство освен државјанството на земјата во која се кандидира за претставник на народот во власта. И тоа се смета за сосема оправдано бидејќи не може тој да им биде слуга на двајца господари.

А кај нас еден Васил Пишев, пратеник од ВМРО ДПМНЕ и кој знае уште колкумина,бидејќи тоа не е забрането, си имаат и бугарски пасоши. Тоа пак не ги спречува да се чаталат со изјави дека нема да гласале во собранието за одлуки со кои на Македонија и се отвора патот за членство во НАТО и во ЕУ. Тие едноставно веќе живеат во таква членка и имаат имот во неа.

Со Изборниот закон во Велика Британија,на сите британски државјани кои живеат подолго од 10 години во странство им се одзема по автоматизам да гласаат на избори или референдуми во Велика Британија. Кај нас човек може да е иселен од земјава и пред 30 години и пак има право да одлучува дали нашата земја да влезе во НАТО и во ЕУ и какви пратеници ќе имаме.

А веројатно нема земја во светот во која лице осудено за злочини против човештвото како Јохан Тарчуловски, на кого му се суди и за отворањето на вратите во Собранието за да влезат оние што направија обид за убиство во Собранието, да биде се уште пратеник во Собранието и да се колне со бакнување на кама и револвер дека со својот глас ќе го спречи влегувањето на Македонија во ЕУ и во НАТО.
И може би затоа сме таму кај што сме.

Автор: Ѓорѓи Спасов

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Дојран на 38-от меѓународен саем за туризам во Белград

Општина Дојран и тамошните угостители годинава  од 21 до 24 февруари се

Повеќе

Два инциденти во Затворот Шутка

Притворените екс министри Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски денеска во

Повеќе

Груевски ја ставил партијата во функција на настаните од 27 април

ОЈО: Осомничениот Н.Г. како тогашен претседател на политичка партија преку

Повеќе

Манчевски: Да се повлечат блиските на функционерите и од власта и од опозицијата

Ургентно решение за надминување на проблемот со непотизам при вработувањата е

Повеќе

ОЈО ги сомничи Груевски и Вељановски за Крвавиот четврток

Вељаноски и Груевски - осомничени за терористичко загрозување на уставниот

Повеќе

„Антикоцкање“ бара дислокација на казината и обложувалниците

Владата ќе го разгледува барањето на граѓанското движење за дислокација на

Повеќе

Со 60,6 милиони денари Општина Гевгелија ќе ги раздолжува наследените долгови

Буџетска дотација од Владата на Македонија за раздолжување на наследените

Повеќе

Граѓанскиот сектор со буџетска поддршка за 2019

Шеснаесет граѓански организации ќе добијат буџетска дотација во вредност од

Повеќе

Продолжуваат изведбените работи на патот Гевгелија-Негорци

Механизацијата на изведувачот „Жикол“ е на терен за гребење на асфалтот од

Повеќе

Бензинот поскапува, дизелот не

Регулаторна одлучи - од ноќеска поскапува бензинот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.