Нарачателите на 27 април се кријат зад законот за амнестија

Недела, 28 Октомври 2018

Прифаќање на таков закон би значело погребување на правната држава (Александар Диневски)

 

 

Поранешниот вработен во УБК, Александар Диневски, кој беше на удар на режимот на Груевски за време на неговото водење на партијата ВМРО-ДПМНЕ и извршната власт дава свои оценки за понудениот закон од сегашната опозиција за амнестија на учесниците во „крвавиот четврток“. Диневски вели:

„Законот за амнестија што го понуди ВМРО ДПМНЕ исклучиво за злоделата сторени на "Крвавиот Четврток" на 27 Април годинава, всушност претставува провиден и очајнички обид да се избегне вториот дел од кривично правниот процес во кој, очекувано, на удар би се нашле главните иницијатори, планери и наредбодавачи за терористичкиот акт.

Прифаќање на таков закон би значело погребување на правната држава. Никакви "повисоки интереси" или заговарања за национално помирување или национално единство не може да бидат оправдување на еден ваков антидемократски чин кој доколку се реализираше би имал катастрофални и несогледиви последици за безбедноста на граѓаните и државата.

Чинот на амнестија е пред се' правен процес (со неизбежна политичка волја да се покрене) и значи милост на државата кон сторителите на кривични дела и се сведува на намалување (целосно или делумно) на висината на казната, но во никој случај не значи простување на вината или пак стореното злодело.
Ваквата амнестија за која се залага ВМРО ДПМНЕ всушност значи директно рушење на една од темелните вредности на Уставот на РМ (член 8) - владеење на правото! Или уште попрецизно: погреб на правната држава!
Од друга страна, доколку чинот на помирување што го промовира премиерот Заев се сведе на амнестија или аболиција тогаш целиот процес ќе ја изгуби својата смисла, суштина и значење!“, вели Диневски на својот фејсбук профил.

Last modified on Недела, 28 Октомври 2018 - 22:34

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првите капачи во Дојран

Сончевите денови од топлиот продолжен викенд со температури до 29 и 30 степен

Повеќе

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.