Топ Новости

Правда за Мила

Петок, 01 Февруари 2019

Пишува Ида Протуѓер: Скандалот со злоупотреба на 19 милиони евра од ПИОМ се претвори во мобинг од ДУИ кон министерката Царовска

 

 

Скандалот со злоупотреба на 19 милиони евра од ПИОМ се претвори во мобинг од ДУИ кон министерката Царовска - пишува Ида Протуѓер:

Заев да го седне коалицискиот партнер и да ги прибере министрите од ДУИ затоа што ова што го прават на Мила Царовска е мобинг.
Груби и Османи велат дека не било злоупотреба на парите што "по грешка" не завршиле во вториот столб, според законот. Па да ги прашам: „Ако некој по "системска грешка" платата наместо на нивна сметка, ја префли на сметка на нивен колега тие ок ќе бидат со тоа вака искрено? Или ќе врескаат дека им е украдена дури и да им биде по "системска грешка" префрлена на хуманитарна организација?“

Кога се носеше пензинската реформа, граѓаните имаа право да одлучат дали придонесите што ги плаќаат ќе им се чуваат во ПИОМ или дел во ПИОМ и 6% во приватниот, задолжителен втор столб. И на тие што штедат во вториот столб буквално им биле украдени парите, можеби по "грешка", тоа истрагата ќе утврди, но не стигнале на нивна адреса. Исто како што платата на Османи ако стигне на друга адреса, тој ќе рече дека му е украдена затоа што не ја добил како што му следува.

Фото: Бујар Османи им се закани со тужби на сите (партии и медиуми) што го ставиле ДУИ во контекст на обелоденетиот случај со злоупотреби во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување

Исто така, кога се носеше пензинската реформа, имаше три сценарија за тоа колкава ќе биде "дупката" во ПИОМ поради одливот на парите во вториот столб (затоа што нашиот пензински систем е таков, што од сегашните придонеси се исплаќаат сегашните пензионери). Дупката излезе поголема и од најпесимистичкото сценарио затоа што во калкулациите не беше предвидена варијаблата масовно иселување од Македонија, па буџетските трансфери кон ПИОМ беа се поголеми. Но кусокот на пари за пензии (ако е во право Османи) секако не е грижа ни на сегашните, ниту на идните пензионери туку на државата. Можело да се побуни Османи или Груби кога се граделе споменици и барок зданија, па не биле доволни можеби буџетските трансфери кон ПИОМ, а не да се бунат кога се нарушува темелно довербата во државата дека законски располага со парите на идните пензионери.
Добербата во здравството е на најниско ниво, довербата во правната држава е на нула и сега се уништува довербата дека некој правилно располага со придонесите. И тоа бара темелна истрага и одговорност, а не мобинг врз министерката која се бори против актите кои влеваат недоверба.

Автор: Ида Протуѓер

 

Last modified on Петок, 01 Февруари 2019 - 02:46

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.