Топ Новости

Царинарница Гевгелија доби Благодарница за својата успешна работа

Четврток, 28 Ноември 2019

Реалниот сектор кој е секојдневно зависен од увоз на репроматеријали и извоз на своите производи најголем дел од работнире оперативи ги должи на квалитетните царински обработки.
Денеска Царинарница Гевгелија доби Благодарница за соработка од фирмата „Еуроникел Индустри“ од Кавадарци, за креирање на добра деловна клима со забрзувањето на постапката за проток на стоки на ГП „Богордодица“.

Од менаџментот на „Еуроникел Индустри“ потенцираа дека компанијата постигнала големи резултати благодарение на поволната деловна клима која ја има во нашата држава, пред се’ царината како една од клучните институции и доделија Благодарници на Царинарница Гевгелија и Царинската испостава Кавадарци.

Ова е успешна приказна каде компанија во стечај, поранешен ФЕНИ, денес Еуроникел Индустри, благодарение на политиките на Владата, има извоз од 200.000.000 милиони евра, учествува со 1,8% во вкупниот БДП на државата и исплатува за 30% повисоки плати од просекот на своите работници.
Ова вчера го изјави премиерот Зоран Заев во Кавадарци, на свеченоста по повод една година успешна работа на кавадаречката компанија.

Last modified on Четврток, 28 Ноември 2019 - 21:21

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

Првенците на генерацијата 2019/20 наградени од Општина Гевгелија

Шесмина првенци на генерациите 2019/2020 од Општинските основни училишта,

Повеќе

Царината за две недели успеа да спречи 7 нелегални трансфери - заплени девизи,

Во текот на минатите две недели, царинските службеници открија три обиди за

Повеќе

Заев до ДПМНЕ: Ако се договорат кој е лидер во партијата ќе прифатам ТВ дуел

На граѓанската трибина одржана синиќа во Гевгелија, лидерот на СДСМ, предводник

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.