Нема конкретен датум за старт со работа на угостителските објекти

Понеделник, 18 Мај 2020

Кафулињата и рестораните се подготвуваат за нивно отворање. Но, тие сè уште не знаат кога ќе добијат зелено светло од државата за да започнат со работа. Оние што денес ги обиколивме беа ангажирани со чистење на објектите, со надеж дека ќе започнат барем со половина капацитет. Некои велат дека ќе бидат потребни најмалку две недели работа за да се намали штетата што ги доведе на раб на банкрот.

- “Загубата е голема. Три месеци не работиме, имаме големи трошоци. Не знаеме кога ќе се отворат рестораните и кафулињата. Во цела Европа се отворија во Шпанија и Италија, а знаеме во кава состојба беа тие “.

- „Работиме со примена на безбедносни протоколи, маски на лице, дезинфициенси за посетителите и упатства за електронско уплаќање на услуите. Ние работиме, а никаде нема место отворено за кафе пауза или доручек, макар омлет, или салата во ресторан “ ни одговорија дел од трговските фирми во старата градска чаршија.

Враќањето во нормала на овој бизнис од страна на Владата е предвидено во втората фаза. Но, од Комората за угостители велат дека сè уште немаат протокол за отворање на објектите на овие бизниси.

- „Чекаме протокол за работа и не можеме да пресметаме датум кога точно ќе бидат отворени. Немаме сигнали за следната средба. Одлуката останува во рацете на Комисијата за заразни болести“, велат од Комората на угостителите.

Разговорите помеѓу овој сектор и извршната власт запнаа поради неусогласеност на нивните барања со препораките на Министерството за здравство против ширењето на корона вирусот.


Last modified on Понеделник, 18 Мај 2020 - 16:56

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во Дојран посетителите добија бесплатни заштитни маски!

Викенд посетеноста во Дојран достигна размери блиски на летната туристичка

Повеќе

Инфраструктурно улично подобрување во Прдејци

По дводневна акција денеска заврши бетонирањето на уличен крак во населеното

Повеќе

Дезинфекција на јавните површини во Гевгелија

По налог на Општинскиот штаб за заштита и спасување денеска започна да се

Повеќе

Донација од 40.000 евра од Групацијата „Новоматик“ за Општа Болница Гевгелија

Еден месец по официјалната најава на својата одлука да донираат 200.000 евра

Повеќе

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.