Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

ОКШ-Гевгелија: Угостителите и организаторите на панаѓурски средби да ги почитуваат ковид мерките

Четврток, 23 Јули 2020

Општинскиот штаб за безбедност и заштита кој ги интензивира своите седници и акции со почетокот на корона епидемијата во земјата, на својата денешна редовна седница донесе мерки кои се однесуваат на угостителите од Општина Гевгелија, но и на неколку Месни заедници кои се баратели на организирање групни прослави по повод празникот Свети Илија.

Општинскиот кризен штаб апелира до сопствениците на угостителските објекти и гостите за доследна примена и почитување на Протоколот за работа на угостителските објекти донесен од Владата на РСМ на предлог на Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести во државата, како и на мерките за лична заштита и дистанца.
Истовремено, ОКШ побара уште еднаш да биде организиран состанок со сопствениците на угостителски објекти заедно со градоначалникот на Општина Гевгелија, претставници на ОВР- Гевгелија, Државниот пазарен инспекторат, УЈП, Агенцијата за храна и ветеринарство ПЕ Гевгелија, Државниот санитарен здравствен инспекторат, Трудова инспекција, се' со цел вклучување на овие институции во детектирањето на нивото на почитување и доследна примена на Протоколите за работа и заштитните мерки од Корона вирусот.

Општинскиот штаб од надлежните државни органи и општински служби побара позасилена контрола на работењето на угостителските објекти, почитувањето на протоколите за работа и на законските одредби за работно време, бучава, број на гости (со намален капацитет на астали од 50%).

Во врска со Барањето на Црковниот одбор во Давидово за организирање на традиционалниот настан по повод 2 Август – Илинден со подготвување на вечера и ручек во манастирот „Св. Илија“, како и другите слични барања за организирање на традиционалните одбележувања на 2 Август во Конско, Серменин и другите населени места, Општинскиот штаб побара настаните да се организираат строго според Протоколите за организирање на јавни и други настани на отворен простор. Односно, со задолжително носење на заштитни маски на организаторите и гостите, задолжително одржување на физичка дистанца од 2 метри, поставување на редарска служба и другите предвидени мерки.
Согласно протоколите, се забранува служење и поставување на штандови и маси со храна и пијалоци, а што се однесува до подготвување на традиционалните „курбан“ јадења, истите можат да се подготват, но без собирање и заедничко славење.

Општинскиот штаб заклучи да се продолжи со дезинфекција на улиците и јавните површини, која ќе се изведува двапати месечно.Last modified on Четврток, 23 Јули 2020 - 19:05

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

КЗБ: Од прво до трето одделение во училишните клупи, другите пред компјутер дома

На две недели пред почетокот на учебната година, Комисијата за заразни болести

Повеќе

Заев го доби мандатот за состав на Влада од претседателот Пендаровски

Денеска напладне со свечена церемонија во вилата Водно каде е резиденцијата на

Повеќе

Заев обезбедил мнозинство, Пендаровски утре му го доделува мандатот

Шефот на државата Стево Пендаровски утре (четврток 13 август) мандатот за

Повеќе

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.