Топ Новости

Иванов ќе се сели во кулите „Џевахир Холдинг“

Петок, 10 Мај 2019

Претседателот во заминување денеска имаше последен работен ден. Тој веќе поднесе барање да му бидат обезбедени како поранешен претседател што му следуваат по закон: плата, канцеларии, асистенти во кабинетотот, возач, обезбедување.

Ѓорѓе Иванов побарал кабинетот кој законски му следува по завршувањето на функцијата да биде во кулите на турски „Џевахир Холдинг“ во скопски Аеродром.

Од повеќе неофицијални но добро упатени извори, 360 Степени дознава дека канцелариите на Иванов ќе бидат на два ката во една од зградите. Едниот простор, за службените обврски на неговиот кабинет, е на 22 кат. Вториот простор, за библиотека и состаноци е близу самиот врв, на 38 од 42 ката колку што имаат кулите.

Вкупната месечна кирија, неофицијално, е околу 2000 евра месечно.

Иванов, во недела на 12 мај треба да се иссели од претседателската вила Водно. 

Според Законот за правата на претседателот на Република Македонија Иванов „може по негово барање да му мируваат правата утврдени со овој закон“. Но, тоа не се случило со ниту еден поранешен претседател на државата од кога е на сила овој закон.


Last modified on Петок, 10 Мај 2019 - 19:01

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.