Иванов ќе се сели во кулите „Џевахир Холдинг“

Петок, 10 Мај 2019

Претседателот во заминување денеска имаше последен работен ден. Тој веќе поднесе барање да му бидат обезбедени како поранешен претседател што му следуваат по закон: плата, канцеларии, асистенти во кабинетотот, возач, обезбедување.

Ѓорѓе Иванов побарал кабинетот кој законски му следува по завршувањето на функцијата да биде во кулите на турски „Џевахир Холдинг“ во скопски Аеродром.

Од повеќе неофицијални но добро упатени извори, 360 Степени дознава дека канцелариите на Иванов ќе бидат на два ката во една од зградите. Едниот простор, за службените обврски на неговиот кабинет, е на 22 кат. Вториот простор, за библиотека и состаноци е близу самиот врв, на 38 од 42 ката колку што имаат кулите.

Вкупната месечна кирија, неофицијално, е околу 2000 евра месечно.

Иванов, во недела на 12 мај треба да се иссели од претседателската вила Водно. 

Според Законот за правата на претседателот на Република Македонија Иванов „може по негово барање да му мируваат правата утврдени со овој закон“. Но, тоа не се случило со ниту еден поранешен претседател на државата од кога е на сила овој закон.


Last modified on Петок, 10 Мај 2019 - 19:01

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.