Топ Новости

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Понеделник, 12 Август 2019

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо расчистување на случајот „Рекет“ што го води Јавното обвинителство на РСМ. Тој искажа разочараност од тоа што наместо брза истрага двајцата обвинители од ЈО заминале на годишен одмор, како да станува збор за редовна ситуација во државата.

- „Изминатиов месец сме сведоци на една огромна криминална афера која ги тресе темелите на државните институции и ја доведува во прашање довербата на граѓаните во нас политичарите и воопшто во сопствената држава“, оцени тој на почетокот од своето обраќање пред медиуните и јавноста.

Пендаровски побара сите споменати во аудио и видео снимките самоиницијативно да дадат изјава пред надлежните органи за да покажат дека пред Законот сме сите исти.

Претседателот искажа целосна поддршка на надлежните судови и обвинителството за да се истера постапката до крај, а тоа е најдобар начин да се потврди довербата во институциите. Тој побара одговорност по хоризонтала и вертикала.
- „Никој не смее да биде над законите. Ничија политичка и партиска припадност не смее да биде посилна од правдата. Оние кои тоа не го знаат и не го почитуваат треба да го отстапат своето место на оние кои тоа го знаат и почитуваат“, рече Пендаровски на денешната прес конференција истакнувајќи дека евентуалната индивидуална одговорност не треба да ја доведе во прашање целата работа на СЈО како институција во нашиот систем која треба да ги гони криминалите на минатата власт, на оваа власт, или на било која друга власт во државата.

Тој оцени дека „Генерации политичари пропуштија многу одамна да создадат амбиент во кој чесни и професионални кадри во судството и обвинителниот систем ќе си ја вршат работата без притисоци од страна, а корумпираните ќе се соочат со правдата. Тоа не е предоцна и денес час поскоро ние тоа да го правиме. Сите политичари не се исти. Ние ја добивме довербата од граѓаните со тврдењето дека не сме исти со претходните. Но, тоа мораме секој ден практично да го покажуваме. Во оваа смисла, јас имам цврста намера да го дадам својот придонес без отстапка“, порача Претседателот Стево Пендаровски.

Почетокот на обраќањето на Претседателот е од 3:50 минута.
Од 12:50 одговара на новинарски прашања

Last modified on Понеделник, 12 Август 2019 - 14:06

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Нови 9 бомби објавени на Ју Тјуб: „Орце шокираш“

Сведокот во случајот „Рекет“ Орце Камчев, шокира на Ју Тјуб.

Од 10-тина

Повеќе

Поволна бизнис клима преку регионална ЕУ соработка

Локалните самоуправи во Македонија се подготвуваат за развој на своите

Повеќе

Притвор за гевгеличанец насилник - со чаша повредил две жени

Oсновното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против едно лице за

Повеќе

Просечна пензија од 15.500 денари во 2020 година

Трократно покачување на пензиите во текот на 2020 година најави министерката за

Повеќе

Утре ќе има 4 часовен прекин во електроснабдувањето

Од ЕВН-Македонија известуваат дека утре 11 декември планирани се исклучувања на

Повеќе

Трето место за гевгелиски средношколец на 43-та Школа „Мади физичари“

Во рамките на манифестацијата „Ноември-месец на наука 2019“, при крајот на

Повеќе

Одбележан патронот во ООУ „Климент Охридски“ Миравци

Со пригодна програма подготвена од учениците од ООУ „Климент Охридски“ од

Повеќе

Лишени од слобода 5 лица од Гевгелија, а еден малолетник заработи кривична

Министерството за внатрешни работи известува дека во четвртокот (05.12.2019) во

Повеќе

Трибина „Нема оправдување - заедно против насилството врз жени и девојчиња“

Во рамките на меѓународната кампања 16 дена женски активизам против насилството

Повеќе

УЈП започна со исплата на повраток на ДДВ кон физичките лица

Со мерката МојДДВ од денеска Управата за јавни приходи започна со исплата на

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.