Топ Новости

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на регионот

Вторник, 10 Септември 2019

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“- (europeanwesternbalkans.com), редакцијата ја доделува наградата за Придонес кон европската интеграција на регионот на министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Никола Димитров.

Како што стои во образложениеето, наградата се доделува „за демонстрирање вонредни напори за приближување на неговата земја и регионот кон ЕУ, промовирање на духот на соработка и мир во регионалните работи, со посебен акцент на нормализирање на односите меѓу Грција и Северна Македонија, како и примерна поддршка за демократските реформи и надминување на товарот од минатото на Западен Балкан “.

Во оваа прилика, министерот за надворешни работи Никола Димитров, изрази благодарност за наградата и истакна дека без „Европски Западен Балкан“, медиумската сцена нема да биде целосна.

- „Бидејќи Европа не е комплетна без Западен Балкан, така и медиумската сцена во регионот не би била комплетна без „Европски Западен Балкан“ – секогаш присутен, навремен и фокусиран на работите што се важни – заедничка иднина на ЕУ. Честитки за завршувањето на 5 успешни години EWB! Да го зајакнеме заедно трансформативниот процес и да го прославиме завршувањето на европската приказна за Балканот, колку побрзо, толку подобро!“, изјави македонскиот министер Никола Димитров.

Наградата ќе му биде врачена на министерот Димитров по неговото враќање од официјалните посети на главните градови на земјите членки на ЕУ, објавуваат во денешното издание на EWB.


Last modified on Вторник, 10 Септември 2019 - 10:51

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Почина музичарот Александар Попов (1933-2019)

Денеска попладне во 86-та година од животот почина познатиот музичар, музички

Повеќе

Бенефициите на поранешните претседатели на тапет кај ДКСК

Антикорупциска денеска побара „Да се раскине договорот за канцеларите на Иванов

Повеќе

Почна внатрешно уредување на реновираните блокови В и Г во студентскиот дом

Пред почетокот на студентската година, од Државниот студентски центар преку

Повеќе

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.