Облечете се потопло денеска и понесете чадор - студот од Европа ќе донесе ниски температури и дожд

Понеделник, 07 Октомври 2019

Многу студена впздушна маса која е со потекло од Арктикот, уште во текот на вчерашниот ден во Европа ги донесе првите есенски студови, а во Москва снег. Кај нас истата ќе услови температури пониски од нормалните дури за околу 15 степени.

Во Гевгелија се очекува утринската температура од 12 до 14 степени, а во текот на денот ќе се искачи до 18-от степен. Во текот на денот ќе биде претежно облачно и свежо со врнежи од дожд, особено во попладневните часови. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец.
Умерено облачно и со дожд со температура до 18-oт степен се очекува и утре, а прогнозерите најавуваат дека разведрување треба да настапи од средата кога температурата ќе се покачи до 23-от степен над нулата.
Атмосферскиот притисок останува висок, над нормалата со 1.013 hPa поради што се препорачува хроничните болни навреме да се придржуваат на својата редовна терапија, а метеопатите да не се изложуваат на надворешните временски промени.

Денот започнува со изгрејсонцето во 6:32 часот, а завршува со зајдисонцето во 18:02 часот. Денот трае 690 минути, или 11 часа и 30 минути. Значи веќе се намали за пловина час од настапот на есента на 23 септември, од пред две недели кога беше есенската рамноденица.

Во прилог сателитска снимка на движењето на студениот бран кон Европа.
Last modified on Понеделник, 07 Октомври 2019 - 11:04

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Тридневен фестивал на храна и вино во Гевгелија

Денот на општина Гевгелија 7-ми нoември ќе биде почеток на најавениот тридневен

Повеќе

Сенатот на САД го ратификуваше протоколот за НАТО за Македонија

Со 84 гласови „ЗА“ и 2 против Американскиот Сенат, доцна синоќа во забрзана

Повеќе

Италија го враќа прашањето за почнување на преговорите, Макрон доаѓа во Скопје

Италија ќе го враќа прашањето за преговорите за членство на Македонија и

Повеќе

Предвремени парламентарни избори на 12 април 2020

По четиричасовна дебата на лидерите на релевантните политички партии

Повеќе

Пендаровски: Македонија продолжува на патот кон ЕУ

- „Не постои друга алтернатива на подолг рок освен членство во Европската

Повеќе

Запленети 11 килограми дрога на Богородица

Денеска, сабота 19 октомври, во текот на работниот ден, царинските работници на

Повеќе

Јубилејна 20-та Ракијада во Валандово

Земјоделскиот одгледувач, лозар и ракијар Васил Пиндеров од Пирава ја понесе

Повеќе

Премиерот Заев по повод заклучоците на Европскиот Совет

По враќањето од Брисел и одлагањето на одлуката за почеток на преговори на

Повеќе

Златна награда „Глобаллокал“ за Општина Гевгелија

Општина Гевгелија е добитник на Златната награда „Глобаллокал“ во Средна и

Повеќе

Донесени заклучоците: Европскиот совет ќе се наврати на прашањето за Македонија

Самитот на европските лидери заврши без договор за отворање преговори со

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.