Топ Новости

Собранието против уставните судии за „воскреснување“ на амнестија од Иванов

Петок, 29 Ноември 2019

Пред пратениците во Собранието на РСМ пристигна иницијатива за толкување на Законот за помилување, доставена од пратеници на СДСМ.
Со барање до Собранието за автентично толкување на членот 11 од Законот за амнестија СДСМ во обид да ја пресретне одлуката на Уставен суд која би значела пропаѓање на случаите кои што ги отвори Специјалното јавно обвинителство. Социјалдемократите очекуваат поддршка од сите пратеници.

Дали пратениците ќе бидат побрзи од уставните судии за да спречат да се активира масовното помилување од Ѓорѓе Иванов кое го даде пред 3 години? Во раце веќе имаат иницијатива за автентично толкување кое по повикот од министерката за правда го поднесоа двајца пратеници од СДСМ. Според документот автентичното толкување треба да ги разјасни околностите под кои беа дадени незаконските помилувања.

Со остра реакција се огласи шефот на државата кој порача дека уставниот суд парви директен упад во правната држава.

Иако иницијативата која ја поднесе адвокатот Зоран Сојановски од Тетово е од пред три години и се знаеше содржината, од ДУИ допрва ќе консултираат домашни и странски правни експерти за да одлучат на која страна ќе застанат. Од ВМРО-ДПМНЕ гледаат сценарио на власта.

„Зоран Заев преку Уставниот суд создава можност после поразот на следните предвремени парламентарни избори да биде амнестиран за сите коруптивни афери и зделки познати во јавноста. Уставниот суд ќе создаде пракса, а Пендаровски треба да реализира.“ - велат од ВМРО-ДПМНЕ.

По три години Уставните судии во игра повторно го враќаат одлучувањето за спорниот член со кој беше повлечено помилувањето. Споерд информации на ТВ24 од вкупно деветмина, За да се дискутира по тој член поддршка дале дури шестмина од судиите, наспроти тројца. Против биле судиите Мурати, Кадриу и Костадиновски, додека Гошева, Јосивовски, Ајдари, Маркудова, Стојановски и Ивановски биле за преиспитување на актот со кој беше повлечена аболицијата на Иванов за 56 функционери. Од последици врз предметите на СЈО стравува и претседателот на Здружението на судии.


.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

Првенците на генерацијата 2019/20 наградени од Општина Гевгелија

Шесмина првенци на генерациите 2019/2020 од Општинските основни училишта,

Повеќе

Царината за две недели успеа да спречи 7 нелегални трансфери - заплени девизи,

Во текот на минатите две недели, царинските службеници открија три обиди за

Повеќе

Заев до ДПМНЕ: Ако се договорат кој е лидер во партијата ќе прифатам ТВ дуел

На граѓанската трибина одржана синиќа во Гевгелија, лидерот на СДСМ, предводник

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.