Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Ратификација на влезот во НАТО - Македонија 30-та членка на НАТО

Вторник, 11 Февруари 2020

Собранието денеска ќе гласа за предлог-законот за ратификација на Северноатлантскиот договор, но со одложено дејство. Останува уште Шпанија да ја заврши работата и Македонија да стане 30 членка на НАТО.

Пратениците денеска ќе го ратификуваат Северноатлантскиот договор, но овој документ е со одложено дејство, односно ќе има важност откако и последната земја членка на Алијансата ќе го стори тоа. Останува уште Шпанија да го ратификува протоколот и Македонија да стане 30 земја членка на НАТО. Гласањето за овој договор со одложено дејство е затоа што Собранието треба да се распушти пред одржувањето на предвремените парламентарни избори предвидени за 12 април.

Се очекува партиите едногласно да го ратификуваат договорот, оти и опозицијата се изјасни дека го поддржува влезот во Северноатлантскиот Сојуз. За ратификацијата во македонскиот парламент потребно е обично мнозинство. ВМРО-ДПМНЕ први ја пласираа идејата за предвремена ратификација, повикувајќи се на искуствата на Црна Гора. Во 2017 Црна Гора предвремено го ратификуваше договорот за нејзино членство во НАТО, пред договорот да го усвојат Холандија и Шпанија.

По седницата, пред зградата на Собранието и официјално ќе биде подигнато и знамето на НАТО.

Пред седницата за ратификација на протоколот, која е закажана за 15 часот, претседателот на Собранието, Талат Џафери ќе има куси средби со гостите од регионот кој се поканети да ја следат седницата. Свечената седница ќе ја следат делегации од парламентите на Црна Гора, Албанија, Бугарија, од Парламентарното собрание(ПС) на НАТО и од хрватската делегација во ПС НАТО. На седницата за ратификација на договорот ќе се обрати и претседателот на државата Стево Пендаровски. Во Собранието се поканети и техничкиот премиер Оливер Спасовски ипоранешните претседатели на државата, Бранко Црвенковски и Ѓорге Иванов и лидерите на двете најголеми партии, Зоран Заев и Христијан Мицкоски.

 

Last modified on Вторник, 11 Февруари 2020 - 11:45

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.