Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Македонија го ратификуваше договорот за членство во НАТО

Вторник, 11 Февруари 2020

Денеска Собранието на РСМ со 114 гласови „ЗА“ го ратификуваше договорот за членство во Северноaтланскиот Сојуз со одложено дејство. Овој документ, Договорот за Северноатланскиот сојуз на Македонија со НАТО ќе има важност откако и последната земја членка на Алијансата ќе го стори тоа. Останува уште Шпанија да го ратификува протоколот и Македонија да стане 30 земја членка на оваа безбедносна алијанса.

По свечената седница на Собранието пред зградата на Парламентот во присуство на државниот врв, дипломатскиот кор и гости од Парламентите во регионот беше извршена церемонија на свечено подигнување на знамето пред влезот на парламентарниот дом.

Началникот на Нато Алијансата во Скопје командант Зоран Јанковиќ го предаде НАТО знамето на Претседателот на Собранието Талат Џафери.

Знамето на НАТО беше кренато на јарбол со интонирање на химната на Алијансата.
Од денеска покрај државното знаме пред Сoбранието се вее и знамето на Северноатланската Алијанса.

Last modified on Вторник, 11 Февруари 2020 - 17:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.