Топ Новости

Полициски час од 21 до 05 часот, за младите од 21 до 12 часот следниот ден

Понеделник, 23 Март 2020

Денеска на својата 26-тата седница Владата на РС Македонија донесе одлука за измени и дополнувања на одлуката за ограничување на движењето на граѓаните на целата територија во земјата, т.н. „полициски час“. Полицискиот час се скратува на времетраење од осум часа за сите граќани. Дополнително има построги мерки за возрасните од 67 години па нагоре и младите. Еве конкретно:

Забраната за движење за сите граѓани од 21:00 до 06:00 часот, се заменува со ограничување на движењето од 21:00 до 05:00 часот заради гужвите што се создадоа во јавниот превоз и заради потребата на граѓаните да стигнат на работните места во утринските часови.

Дополнително, Владата донесе одлука да се забрани движењето на граѓаните над 67 години од 11:00 часот до 05:00 часот следниот ден.  Вкупно 18 часот во текот на денот да бидат дома. Шестте дозволени часови за движење во јавен простор се за покупки на продукти за храна и лекови, никако посета на паркови или пензионерски сали за дружење.

Владата на вечерешната седница донесе уште една одлука за ограничување на движењето на младите до 18 години и за нив забраната за движење ќе започнува во 21:00 часот и ќе трае до 12:00 часот наредниот ден. Тоа е вкупна забрана за движење од 15 часови во текот на денот. Младите се подинамични и можат да бидат брзи преносители на вирусот, дури и ако не покажуваат знаци на здравствено нарушување. Затоа е мерката да седат дома во самоизолација.

Новите одлуки за ограничување на движењето ќе важат од 24 март 2020 година.

Нема компромис за примена на мерките, од кое зависи здравјетона граѓаните. Казните за не придружање се кривични пријави кои може да значат казна затвор од една до три години за физички лица, а за правните лица прекршокот ќе значи глоба од 3.000.000 денари.


Last modified on Понеделник, 23 Март 2020 - 23:09

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Трговски оператори во Гевгелија вршат достава до нарачатели за време на

За време додека трае забраната за движење на граѓани и возила (т.н.

Повеќе

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.