Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Управниот суд ги отфрли сите тужби, резултатот од изборите на 15 јули не се менува

Петок, 24 Јули 2020

Во законски утврдениот рок Управниот суд постапуваше по сите поднесени 185 приговори од политички партии учесници на изборниот процес ППИ 2020.
Управниот суд ги отфрли сите 185 приговори на политичките партии за наводни неправилности на изборите на 15 јули, дури и барањето на ВМРО-ДПМНЕ да се пребројуват гласовите ливче по ливче, со што ги потврди прелиминарните одлуки на ДИК. Денеска Управниот суд отфрли две тужби на ВМРО-ДПМНЕ и една од Партијата „Демократи. Претседателот на Управниот суд, Бурим Сејдини по завршување на разгледувањето на тужбите изјави дека утре до 12 часот за одлуките ќе го известат ДИК.

- „Многу е очигледно дека повеќето одлуки што можев да ги анализирам немаат докази за да има различен епилог од овој денешниот. Тоа значи дека нема докази за изборни нарушувања, нарушувања на процесот на гласање и за резултатите.“

Од Државната изборна комисија најавуваат дека по завршувањето на постапките од страна на Управниот суд, ќе ги објават конечните резултати, известуваат од Алсат.

- „По целосно завршување на постапката во Управниот суд, ДИК ќе одржи отворена седница на која и официјално ќе ги објави конечните резултати. По завршувањето на седницата на ДИК, сите избрани пратеници ќе бидат контактирани и веднаш ќе им бидат врачени сертификати за пратеници“- изјавуваат од ДИК.

Овие процедури се очекува да бидат завршени во сабота, најдоцна до недела.


 

Last modified on Петок, 24 Јули 2020 - 18:53

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

КЗБ: Од прво до трето одделение во училишните клупи, другите пред компјутер дома

На две недели пред почетокот на учебната година, Комисијата за заразни болести

Повеќе

Заев го доби мандатот за состав на Влада од претседателот Пендаровски

Денеска напладне со свечена церемонија во вилата Водно каде е резиденцијата на

Повеќе

Заев обезбедил мнозинство, Пендаровски утре му го доделува мандатот

Шефот на државата Стево Пендаровски утре (четврток 13 август) мандатот за

Повеќе

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.