Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Во Струмица попави, во Валандово штети, во Гевгелија краткотраен пороен дожд

Недела, 26 Јули 2020

Вчерашното облачно време во Гевгелија донесе краткотраен пороен дожд, но во соседството и обилни врнежи кои предизвикаа поплави и штети.
Фото и видео записите од Струмица вчера попладне укажуваат на поплавени улици, локали, веројатно на места и затната атмосферска канализација, поплавена е и подземната гаража во Струмица, каде водата се извлекува денес со пумпи, за што денеска се на терен екипи на локалното комунално претпријатие за санирање последниците и штетите од поплавта.
Врнежите беа проследени со грмотевици, па во струмичко, во Водоча било известено дека гром удрил во викендичка покрај браната, при што настанал пожар, но тамошните жители сами го угаснале пожарот.

Материјални штети од невремето пријавија и во општина Валандово.
Невремето во струмичко настана со дождот околу 17:00 часот. Дождовните облаци во Гевгелија пристигнаа околу 19 часот.
Гевгелија помина со наквасена почва и наводенети земјоделски површини од обилниот дожд.

Видео од улиците во Струмица; насловно фото Струмицанет; фотографиите се од Валандово.

Last modified on Недела, 26 Јули 2020 - 15:19

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

КЗБ: Од прво до трето одделение во училишните клупи, другите пред компјутер дома

На две недели пред почетокот на учебната година, Комисијата за заразни болести

Повеќе

Заев го доби мандатот за состав на Влада од претседателот Пендаровски

Денеска напладне со свечена церемонија во вилата Водно каде е резиденцијата на

Повеќе

Заев обезбедил мнозинство, Пендаровски утре му го доделува мандатот

Шефот на државата Стево Пендаровски утре (четврток 13 август) мандатот за

Повеќе

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.