Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Градинките се отвараат за прием на деца од 9 септември - одлучи Владата

Вторник, 01 Септември 2020

Речиси шестмесечниот застој во работата на градинките во државата предизвикано од корона епидемијата Владата ќе го прекине на 9 септември, за што донесе одлука на првата владина седница која се одржа денеска. Меѓудругото, одлучено е детските градинки да почнат со работа, што подразбира редовен прием и згрижување на деца од 9 септември, а дотогаш градинките се должни да се подготват за работа, информираат од Владата.

Од Владата им препорачуваат на локалните самоуправи кои се основачи на јавните установи за згрижување и воспитание на деца да обезбедат дополнителен простор или да адаптираат соодветен простор за потребите на градинките, доколку градинката има потреба за згрижување на деца согласно Протоколот за активности во установите за згрижување и воспитување на деца, соопштуваат од Владата.

Исто така, од Владата препорачуваат градинките да обезбедат соодветен кадар за временски период до траењето на епидемијата со Ковид-19 доколку некоја од градинките има потреба од итни и неодложни работи со цел непречено функционирање.

Според протоколот кој го објави Владата на 29 мај, меѓудругото, се посочува дека во градинките треба да се обезбеди растојание од 1.5 до 2 метри меѓу масите за седење на децата. Исто така, треба да се обезбеди креветче и по две постелнини за секое дете.

Воспитните групи за деца до 2 годишна возраст можат да бидат составени од максимум 6 деца и двајца вработени во смена, додека воспитните групи за деца од 3 до 10 годишна возраст можат да имаат максимум по 15 деца и двајца вработени во смена.

Градинките заедно со училиштата и факултетите беа затворени на 13 март, заради спречување на ширењето на коронавирусот.


Last modified on Вторник, 01 Септември 2020 - 19:50

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Родителите од Миравци бараат настава со физичко присуство за учениците од VI до

Советот на родители при Општинското основно училиште „Климент Охридски“ од

Повеќе

Прием на првачињата во училиштата во Гевгелија

Централните општински училишта „Крсте Мисирков“ и Владо Кантарџиев“ од

Повеќе

„Викенд без ДДВ“ за корисниците на апликацијата „Мој ДДВ“

Новата мерка „Викенд без ДДВ“ од Четвртиот пакет на економски мерки на Владата

Повеќе

Пресуда: 1,5 години затвор за Груевски, условна за Јанакиевски

Денеска судот изрече пресуда за предметот „Насилство во општина Центар“. На екс

Повеќе

Гордана Јанкулоска спроведена во затворот Идризово

Екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска попладнево е

Повеќе

Заев: 470 милиони евра тежок Четвртиот пакет економски мерки наменет за

- „Парите на граѓаните се за граѓаните. Со четвртиот пакет економски мерки,

Повеќе

Филипче: Отварање на границите без ПЦР тестови - се разговара со земјите од

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека сите земји во

Повеќе

Корона кризата ја зголеми невработеноста во Гевгелија

Новата здравствена пандемија која го зафати светот се одрази на светската

Повеќе

Септемвриски снег во Босна и Херцеговина

Четвртиот ден од есента забелеа снежните покривки на планината Бјелашница и на

Повеќе

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.