Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Иран го возвраќа ударот, нападнати се американски бази во Ирак

Среда, 08 Јануари 2020

Иранската револуционерна гарда вечерва истрела најмалку 30 балистички проектили врз две американски бази во Ирак, но засега нема официјални информации за можни жртви. На мета на иранските балистички проектили се нашле базите Ирбил и Ајн ел Асад, јавуваат ирачки медиуми.

Револуционерната гарда ги предупреди сите околни земји дека ќе се најдат на мета на напади, доколку американските сили почнат напади од државите кајшто се стационирани. Набргу по експлозијата американските вооружени сили потврдиле дека проектилите биле испалени од иранска територија. Хезболах, објави почеток на одмаздата за генералот Касим Сулејмани.

Ракетните напади почнаа неколку дена откако американски дронови снимија движење на ирански ракетни единици. За ракетниот напад е известен американскиот претседател Доналд Трамп. Втората најголема американска база во Ирак се наоѓа 160 километри западно од Багдад и во минатото беше мета на напади на Исламската држава. Во оваа база се стационирани дронови „рипер“ за кои се верува дека минатата недела се употребени во нападот во кој беше убиен иранскиот генерал.

 

Last modified on Среда, 08 Јануари 2020 - 03:32

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.