Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Општина Кукуш во Грција започна да го чисти каналот Ѓољ ај на Дојранското езеро

Среда, 24 Јуни 2020

Регионалното одделение за комуналии при општина Килкис, од Република Грција (ние го знаеме како Кукуш) ги започна работите за чистење на брегот на Дојранското езеро, конкретно на каналот Ѓољ ај и крајбрежниот фронт од Музејот на езерото до Граничниот премин „Дојрани“ од грчка страна.
- „Повторен развој на овој крајбрежен појас наскоро ќе биде факт и тажната слика на напуштеното езеро конечно ќе се промени. Проектот за чистење е првиот од трите проекти што треба да се спроведат во оваа област од Регионот и Општина Килкис“ информираат од „Eidisis.gr“.

Последната таква акција беше изведена во 2014 година, па видливи се од видеото израснатите дрвја во каналот, некои од нив пресушиле, па искршените гранки и стебла плутаат над водата и го загадуваат и затнуваат протокот на каналот. Тажната слика на грчката страна од Дојранскиот брег деновиве со акцијата треба да биде видно сменета, за што очекуваме нашите соседи повторно да не известат со ваква видео креатива.Last modified on Среда, 24 Јуни 2020 - 15:49

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.